Tüketici hukuku kapsamında mobil uygulama son kullanıcı lisans sözleşmelerinde genel işlem koşulları
The standart terms in mobile application end user license agreements within the scope of consumer law
  1. Tez No: 692884
  2. Yazar: SAMET KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE ÖZGE YENİCE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tezin konusu; mobil uygulamaların edinilmesi esnasında mobil uygulama geliştiricisi ile son kullanıcı arasında akdedilen mobil uygulama son kullanıcı lisans sözleşmesinin tanımı, şekli, hukuki niteliği ve bu sözleşmelerde yer alan genel işlem koşullarının denetimidir. Çalışmanın ilk bölümünde mobil uygulamaların hukuki niteliği açıklandıktan sonra ikinci bölümde mobil uygulama son kullanıcı sözleşmelerinin özellikleri ve tarafların sözleşmeden doğan borçları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise mobil uygulama son kullanıcı lisans sözleşmelerinde yer alan genel işlem koşulları ve haksız şartların denetimi detaylı olarak incelenmiştir ve bu denetimlerden geçemeyen sözleşme hükümlerine uygulanabilecek yaptırımlar konuyla ilgili doktrinde ileri sürülen görüşler ile birlikte tartışılmıştır. Ayrıca bu çalışmadaki tüm bu inceleme ve değerlendirmeler tüketici hukuku kapsamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is about definition, type, legal nature of the mobile application end user license agreement, signed between the mobile application developer and the end user during the acquisition of mobile applications and the control of the standart terms contained in these agreements. After explaining the legal nature of mobile applicaitons in the first part of the study, the features of mobile application end user cotracts and contractual obligations of the parties have been reviewed in the second part. In the third and last part of the study the control of the standart terms and unfair terms in mobile applicaiton end user license agreements have been examined in detail and the sanctions that can be applied to contractual conditions which fail to pass these controls have been discussed together with suggestions related to the subject in the doctrine. In addition, all these examinations and evaluations in this study were carried out within the scope of consumer law.