The impact of COVID-19 on the willingness to work in teams
Koronavirüsün takım çalışmasına katılma istekliliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 692906
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ERTAÇ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgınını hatırlatmanın bireylerin takımda çalışma istekliliği üzerindeki etkisini çevrimiçi deneyler aracılığıyla araştırmaktadır. Deneyde katılımcılar bireysel ya da rastgele başka bir katılımcı ile çevrimiçi takım olarak çalışacakları iki farklı performans ortamı arasında seçim yapar. Sonuçlar takım olarak çalışmanın bireysel çalışmaya göre ortalamada daha kazançlı olmasına rağmen koronavirüs hatırlatılan katılımcıların bir görevi takım olarak yapmaya kontrol grubuna göre daha az istekli olduğunu ve kazanç kayıpları yaşadığını göstermektedir. Ayrıca örneklemde birçok katılımcının takım çalışmasının kazanç açısında avantajlı olduğuna inanmalarına rağmen bireysel çalışmayı tercih ederek ekonomik olarak maliyetli kararlar verdikleri gözlemlenmektedir. Yapılan analizlere göre, sosyal güven, sosyalleşme arzusu ve daha önce grup çalışmasını deneyimleme katılımcıların sosyal etkileşimli çalışma ortamlarına girme istekliliğini ve aldıkları kararların ekonomik maliyetlerini önemli ölçüde tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper studies the impact of the COVID-19 pandemic on individuals' willingness to work in teams, using an online experiment. We implement a setup where individuals can either choose to work on a real effort task individually or together with a partner through online communication. We find that although working in a team is more profitable, participants primed with COVID-19 are less likely to self-select into teamwork, with potential payoff losses. In our sample, most of the participants make costly decisions by preferring individual work over teamwork despite their expectations of the productivity advantage of teamwork. Our analysis shows that social confidence, the pure willingness to socialize and exposure to teamwork significantly predict the decision of avoiding socially interactive work environments and relevant efficiency consequences.