Transfer harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği (1975-2018)
The relationship between transfer expenditures and economic growth: The case of Turkey (1975-2018)
- Tez No: 692905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de yıllar itibariyle gerçekleşen değişkenlikler özellikle devletin yapmış olduğu kamu harcamalarını etkisi altına alarak harcamaların türünde ve harcama sınıflandırmalarında farklılaşmalar meydana getirmiştir. Bu durum doğru orantılı olarak kamu harcaması kaleminden biri olan iktisadi transfer harcamalarının, ekonomi üzerinde oluşturacağı etkinin değişmesinde farklılaşmalar meydana getirerek bu durumun yapısal olarak incelenmesini önemli bir hale getirmiştir. Literatürde geniş çaplı olarak üzerinde durulan nokta ise kamu harcamaları üzerinden ekonomik büyümenin incelenmesi ele alınıp harcama bileşenlerinden faydalanılarak farklı teoremler ve farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1975 ile 2018 yılları arasındaki dönemleri esas alınıp, transfer harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada analiz için kullanılan kişi başına düşen GSYH (Sabit LCU) verisi ile transfer harcamalarının GSYH oranından elde edilen zaman serisinin durağanlıkları ADF, PP ve KPSS birim kök testleriyle tespit edilmiştir. Durağanlıkları bulunan değişkenlerin birbirleri arasındaki uzun dönemli etkiyi incelemek için EKK ve dinamik OLS regresyon yöntemi ile Cointegration (eşbütünleşme) testi yapılmıştır. Test sonucunda, transfer harcamaları ekonomik büyümeyi artırmaktadır. Transfer harcamaları toplumda refahı ve satın alma gücünü artırdığından ekonomik büyümeyi etkilemekte böylelikle transfer harcamaları oranında ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Konu teşkil eden bu iki değişken arasında uzun dönemde bir dengenin mevcut olduğu, oluşan bu dengede herhangi bir dışsal değişiklik meydana geldiğinde, iki değişkenin tekrar dengeye gelerek uzun dönemli denge kalıcılığını sürdüreceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes taking place in Turkey as of year, especially under the influence of spending by public spending that have made the state has created differentiation in the type of expenditures and expenditure classifications by influencing public expenditures. This situation is directly proportional to the increase in economic transfer expenditures, which is one of the public expenditures. It has made it important to examine this situation structurally by creating differentiation in the change of its effect on the economy. The point, which is widely emphasized in the literature, is the examination of economic growth through public expenditures and different theorems and different results have been reached by using the expenditure components. In this study, based on the period between 1975 and 2018 in Turkey, the effect of transfer expenditures on economic growth was examined. The stationarity of the GDP per capita (Constant LCU) data used for analysis in the study and the time series obtained from the GDP part of the transfer expenditures were determined by ADF, PP and KPSS unit root tests. Cointegration test was performed with EKK and dynamic OLS regression method to examine the long-term effect between variables with stationarity. As a result of the test, transfer expenditures increase economic growth. Since transfer expenditures increase the welfare and purchasing power of the society, they affect economic growth and thus contribute to economic growth at the rate of transfer expenditures. It has been concluded that there is a long-term equilibrium between these two variables, and when any external change occurs in this balance, the two variables will return to equilibrium and maintain the long-term stability of the equilibrium.