İnsüline bağımlı olmayan diabetes mellitus olgularında kardiyovasküler otonom nöropati ile sol ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 69291
  2. Yazar: İSMET ÖNDER IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
51 ÖZET Araştırmamızın amacı, Diabetes Mellitusta Kardiyovasküler Otonom Nöropati (KON) ve sol ventrikül fonksiyonlarını incelemektir. Araştırmamızda 3 grup vardır: Birinci gurupta Diabet yaşı 0-10 yıl olan 30 hasta, ikinci gurupta Diabet yaşı 10 yıl üzeri olan 30 hasta, kontrol grubunda da 20 sağlıklı kişi vardır. Hastalara Kardiyovasküler Otonom Nöropati testleri yapılmıştır. Radyonüklid Ventrikülografı (RNV) ile sol ventrikül fonksiyonları incelenmiştir. KON test sonuçları aşağıdaki gibidir: Ağır otonom tutulumu olan ; birinci gurupta 2 hasta (%7), ikinci gurupta; 4 hasta (%13) tespit edilmiştir. Aşikar otonom tutulumu olan; birinci gurupta 7 hasta (%23), ikinci gurupta; 9 hasta (%30) tespit edilmiştir. Erken otonom tutulumu olan; birinci gurupta 9 hasta (%30), ikinci gurupta; 14 hasta (%47) tespit edif mistir. Kardiyovasküler totnom nöropatisi olmayan; birinci gurupta 12 hasta (%40), ikinci gurupta; 3 hasta (%10) tespit edilmiştir. Diabet gurupları kontrol gurubuyla istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmuştur (P0.05). Diabetes Mellitusun sol ventrikül sistolik disfonksiyonuna sebep olmadığı sonucuna varılmıştır. Birinci gurupta 9 hasta (%30), ikinci gurupta 14 hasta (%46), üçüncü gurupta 1 hasta (%S) diyastolik fonksiyonları bozulmuş olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The aim of the study is to observe the functions of the left ventricular and cardiovascular autonomic system neuropathy in Diabetes Mellitus. There are three groups in this study. In the first group of 30 patients anamnestic diabetic ages between 0 and 10 years.The second group, 30 patients whose diabetic age is over 10 years. In the control group there are 20 healty peoples. Cardiovascular autonomic neuropathy tests has been done in patients. The functions of left ventricular is observed by radionuclide ventriculography (RNV). These tests results of cardiovascular autonomic neuropathy as follows; In the first group 2 patients (7 percent), in the second group 4 patients (13 percent), had severe cardiovascular autonomic neuropathy. There were 7 patients (23 percent) in the first group, and 9 patients (30 percent) in the second group whose had obvious cardiovascular autonomic neuropathy. And there were 9 patients (30 percent) in the first, 14 patients (47 percent) in the second group who had early cardiovascular autonomic neuropathy. There are 12 patients (40 percent) in the first group and 3 patients (10 percent) in the second group who didn't suffer from cardiovascular autonomic neuropathy. When the diabetes mellitus groups are compared with, as statistically, control groups it's found that there is difference between them (p0.05). It's concluded that diabetes mellitus doesn't effect the sistolic functions of the left ventricule. In the first group of 9 patients (30 percent) in the second group of 14 patients (46 percent) and in the third group of 1 patient (5 percent) is found with diastolic disfunction.