Kronik karaciğer hastalığında fruktoz infüzyonuna bağlı hiperüriseminin histopatolojik bulgular ile ilişkisi
The Relationship between hiperuricemia caused by fructose infusion and the histopathologic findings in chronic liver disease
  1. Tez No: 69290
  2. Yazar: SEÇKİN ÇOŞANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çalışmamıza kronik, karaciğer hastalığında karşılaşılan bozulmuş pürin nükleotid metabolizması esas teşkil etmiştir. Çalışmanın amacı intravenöz fruktoz infuzyonunun, kronik karaciğer hastalığında neden olduğu hiperürisemi düzeyi ile histopatolojik bulgular arasında korelasyon olup olmadığını araştırmak ve biyopsi yapılmadan fruktoz infüzyon testi' nin hastalığın histopatolojik düzeyini yansıtmada noninvazif, maliyeti düşük alternatif bir test olarak kullanılıp kullanılamayacağını ortaya koymaktır. Çalışmaya toplam olarak 30 kontrol ve 106 kronik karaciğer hastası dahil edilmiştir. Kronik karaciğer hastalarının dağılımı; 27 KPH (% 40), 15 KLH (% 23), 25 KAH (% 37) ve 39 siroz (% 37) şeklindeydi. Siroz hastalarının dağılımı ise ; 22 Child A, 11 Child B, 6 Child C şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship Between Hiperuricemia Caused By Fructose Infusion and The Histopathologic Findings In Chronic Liver Disease This study was based on the defective purin nucleotide metabolism which occurs in chronic liver disease. Our goal was to investigate that whether the hyperuricemia caused by IV fructose infusion correlates with the histopathological degree of chronic liver disease. We also investigated if fructose infusion test instead of liver biopsy could be used to differentiate histopathological status of chronic liver disease as a non-invasive and less expensive test. Study group was consisted of 106 chronic liver disease patients and 30 healthy controls. Chronic liver disease patients were consisted of 27 chronic persistant hepatitis (CPH) (40 %), 15 chronic lobuler hepatitis (CLH) (23 %), 25 chronic active hepatitis (CAH) (37 %) and 39 cirrhosis patients (37 %). There were 22 Child A, 11 Child B and 6 Child C cirrhotic patients. Mean uric acid increase levels were higher in all patient groups than that of healty controls. Mean uric acid increase levels were similar in CPH and CLH groups (1.6±0.46 mg/dl and 1.7+0,70 mg/dl, p>0.05).