Ortaokul 5. sınıf matematik ders kitabı ile yaygın olarak tercih edilen alternatif ders kitabının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of 5th-grade mathematics textbook and a widely preferred supplementary book
  1. Tez No: 692931
  2. Yazar: BARAN BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 5. Sınıflarda okutulan matematik ders kitabı ile yaygın olarak tercih edilen, özel bir yayınevine ait alternatif ders kitabında bulunan soruları karşılaştırarak benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaçla ele alınan sorular sayılarına, türlerine, işlemsellik-kavramsallık durumlarına ve yenilenmiş Bloom taksonomisine göre analiz edilmiştir. Araştırma modeli doküman incelemesidir. Araştırmanın veri kaynağı 5. sınıflarda okutulan matematik ders kitabı ve özel bir yayınevine ait alternatif ders kitabındaki tüm sorulardır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre alternatif ders kitabındaki soruların ders kitabındaki sorulardan fazla olduğu görülmüştür. Soru türleri bakımından her iki kitapta da açık uçlu soruların daha yaygın olduğu, ders kitabında her türden sorunun olduğu fakat alternatif ders kitabında çoktan seçmeli ve eşleştirme soru türlerinin bulunmadığı görülmektedir. Soru türleri çözümlü ve çözümsüz olarak ele alındığında her iki kitapta da çözümsüz soruların ağırlıkta olduğu, oransal olarak ders kitabında çözümlü soruların alternatif ders kitabına kıyasla daha yüksek olduğu görülmektedir. Kitaplardaki soruların işlemsellik ve kavramsallık bakımından dağılımına bakıldığında her iki kitapta da kavramsal bilgiye yönelik soruların yoğun olduğu, her iki kitapta da“kavram haritasının çizilmesi”alt boyutuna yönelik soru türünün bulunmadığı, işlem bilgisine yönelik soruların oransal olarak alternatif ders kitabında daha fazla olduğu görülmektedir. Çalışmada ele alınan kitaplardaki soruların yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenmesi sonucunda her iki kitapta da alt düzey basamaklara (hatırlama, anlama, uygulama) ait soru sayısının üst düzey basamaklara (analiz etme, değerlendirme, yaratma) ait sorulardan fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca ders kitabında yenilenmiş Bloom taksonomisinin her basamağına ait soru türü bulunurken, alternatif ders kitabında değerlendirme ve yaratma basamaklarına ait soru türünün bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at revealing the similarities and differences by comparing the questions in the mathematics textbook used in the 5th grades of secondary school and the questions in a commonly preferred supplementary book for the same grade. For this purpose, the questions in these books were analysed according to their types, conceptual-procedural knowledge and the revised Bloom's taxonomy. The data source of this study, whose research model is the document analysis, is all the questions in the 5th-grade mathematics textbook and the commonly preferred supplementary book. As a result of the general evaluation of the books in the study, it was seen that the number of questions in the supplementary book belonging to the private publishing house were greater than the questions in the textbook. In terms of question types, it was found that open-ended questions were more common in both books, there were all kinds of questions in the textbook, but there were no multiple-choice and matching question types in the supplementary book. When the types of questions were considered as solved and unsolved, it was observed that unsolved questions predominated in both books, and the number of solved questions in the textbook was proportionally higher than in the supplementary book. When the distribution of the questions in the books in terms of conceptual and procedural knowledge was examined, it was revealed that the questions on conceptual knowledge were intense in both books, there was no question type for the“drawing a concept map”sub-dimension in both books, and the questions on procedural knowledge were proportionally higher in the supplementary book. When the books examined according to the revised Bloom's taxonomy, it was seen that the number of questions in the lower-level steps (remembering, understanding, applying) was higher than the questions in the higher-level steps (analysing, evaluating, creating). In addition, while there were question types for each step of the revised Bloom taxonomy in the textbook, it was found that there was no question type belonging to the evaluation and creation steps in the supplementary book.