Deniz alanlarında hibrit savaş: Doğu Akdeniz örneği
Hybrid warfare in maritime areas: The case of Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 692940
  2. Yazar: İZGİ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM PEKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BORA USLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Denizler; devletler için askeri, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak jeopolitik bir kullanım alanına sahiptir. Geleneksel ve modern manada denizlerin ticari ve ekonomik amaçlar için kullanılması mavi ekonomiyi oluşturmuştur. Denizlerdeki ekonomik kazanımlar ise devletlerin jeopolitik yaklaşımlarını etkilemiş ve devletlerarasındaki ihtilaflı noktaların oluşmasına neden olmuştur. Deniz alanlarında yaşanan güç mücadelesi hibrit savaş özelliği kazanmaya başlamış ve önemli jeopolitik çıktılara sahip olan deniz iletişim ağları üzerinde mücadele alanları artış göstermiştir. Bu çalışma; deniz alanlarında yürütülen hibrit savaşı incelemek ve Doğu Akdeniz özelinde analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Jeopolitik teoriler çerçevesinde ele alınan çalışmada, deniz iletişim ağları üzerinde yaşanan benzer deniz güvenliği sorunları analiz edilmiş, Doğu Akdeniz'de sürdürülen hibrit savaş unsurlarının neler olduğu sorgulanmış ve Mavi Vatan'ın güvenliğine yönelik tehditler ele alınmıştır. Deniz alanlarında yürütülen hibrit savaşı açıklamak için; Güney Çin Denizi, Aden Körfezi, Mozambik, Karadeniz, Baltık Denizi, Meksika Körfez ve Karayipler'deki deniz güvenliği sorunları üzerinde durulmuştur. Esas itibariyle; mavi ekonominin sürdürüldüğü deniz iletişim ağları üzerinde önemli deniz güvenliği sorunları tespit edilmiş ve jeopolitik öneme sahip olan Doğu Akdeniz'de de benzer sorunlar yaşandığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda; Doğu Akdeniz özelinde Mavi Vatan'a yönelik deniz güvenliği tehditleri irdelenmiş ve Türkiye'nin deniz güvenliğini tesis etmesi için gerekli olan unsurlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seas have a geopolitical utilization area for states in terms of military, economic, political and cultural. Both the traditional and modern use of the seas for commercial and economic purposes has shaped the blue economy. The economic gains derived from seas has affected the geopolitical approaches of the states and caused controversial points between them. The power struggle in the maritime areas has started to gain the characteristics of hybrid warfare and the areas of struggle have increased on sea lines of communication, which have important geopolitical outputs. This study has been prepared to examine the hybrid warfare carried out in maritime areas and to analyze it in the context of Eastern Mediterranean. In the study, which is handled within the framework of geopolitical theories, similar maritime security problems experienced on sea lines of communication are analyzed, the hybrid warfare elements in the Eastern Mediterranean are questioned and the threats to the security of the Blue Homeland are discussed. Maritime security issues in the South China Sea, the Gulf of Aden, Mozambique, the Black Sea, the Baltic Sea, the Gulf of Mexico and the Caribbean are discussed in order to explain the hybrid war in maritime areas. Virtually, the significant maritime security problems have been identified on the sea lines of communication where the blue economy is maintained and it has been concluded that similar problems are experienced in the Eastern Mediterranean, which has a crucial geopolitical importance. In that sense; the maritime security threats to the Blue Homeland in the Eastern Mediterranean are examined throughly and the elements necessary for Turkey to establish maritime security are analyzed.