Putin döneminde Rusya'nın Balkanlar politikası
Russia's Balkans policy in the period of Putin
  1. Tez No: 692939
  2. Yazar: YUNUS DİLFİRUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rusya Federasyonu Vladimir Putin liderliğinde tarihsel gücüne ulaşmak ve küresel aktör olarak tekrar dünya siyasetine yön vermek adına köklü reformlar yaparak askeri, siyasi ve toplumsal hayatı yeniden şekillendirmiştir. AB ve NATO genişlemeleri karşısında tehdit algılaması artan Rusya Federasyonu, 2000'li yıllar ile birlikte bölgesel denklemlerin dışına çıkmış, küresel boyutta politika üretme ihtiyacı hissetmiştir. Balkanlar coğrafyası büyük güçler için her dönemde bir cazibe merkezi olmuş ve uluslararası ilişkileri temelden etkilemiştir. Etnik ve dini çatışmaların sert ölçüde yaşandığı Balkanlar bölgesi Rusya Federasyonu açısından güneye açılan bir saha olarak görülürken aynı zamanda enerji politikaları kapsamında transit bir güzergâh niteliği taşımaktadır. Rusya, Güney Akım ve Türk Akımı gibi önemli doğal gaz boru hattı projeleri ile Avrupa pazarına alternatif yollardan ulaşmak için strateji geliştirmektedir. Rusya, bölge ülkelerine yönelik izlediği dış politikasını Ortodoks-Slav kimlik temelinde inşa etmektedir. Bu çalışma ile Rusya Federasyonu'nun Balkanlardaki devletlere yönelik izlemiş olduğu dış politika incelenecek olup, ilişkiler siyasi, güvenlik ve ekonomik boyutları üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Under the leadership of Vladimir Putin, the Russian Federation has reshaped the military, political and social life by making radical reforms in order to reach its historical power and to direct the world politics as a global actor. The Russian Federation, whose threat perception increased in the face of EU and NATO enlargements, moved out of regional equations in the 2000s and felt the need to produce policies on a global scale. The Balkans geography has always been a center of attraction for great powers and has fundamentally affected international relations. While the region of the Balkans, where ethnic and religious conflicts are experienced at a harsh level, is seen as an area opening to the south for the Russian Federation, it is also a transit route within the scope of energy policies. Russia is developing a strategy to reach the European market through alternative routes with important natural gas pipeline projects such as South Stream and Turkish Stream. Russia builds its foreign policy towards the countries of the region on the basis of Orthodox-Slavic identity. In this study, the foreign policy of the Russian Federation towards the states in the Balkans will be examined, and the relations will be evaluated through their political, security and economic dimensions.