COVID-19 pandemisi sürecinde evlilik uyumuyla ilişkili faktörler olarak ruhsal yakınmalar ve psikolojik dayanıklılık
Mental complaints and psychological resilience as factors related to marriage adjustment during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 692945
  2. Yazar: ZELİHA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
2019 yılının sonlarında Çin'de görülen yeni koronavirüs enfeksiyonu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanmış ve kısa sürede tüm dünyanın en büyük problemi haline gelmiştir. Mikro düzeyden makro düzeye, bireyden aileye, aileden topluma, her alanda insanlığı etkileyen bu fenomen, alışageldiğimiz hayat akışını sekteye uğratması ve değiştirmesiyle birlikte, bireylerde ve ailelerde ruh sağlığı açısından farklı tepkiler ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda ilgili literatür incelendiğinde üzerinde fazla çalışma yapılmadığı tespit edildiği için tezin amacının Covid-19 pandemi sürecinde evlilik uyumunun yordanmasında psikolojik dayanıklılık düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemek olarak şekillendirilebileceğine kanaat getirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma hakkında bilgi verildikten sonra araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılara dört bölümden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Verilerin 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yakın Doğu Evlilik Uyum Ölçeği', 'Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği' ve 'Kısa Semptom Envanteri' kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların evreni Konya ilinde yaşayan evli bireyler arasından rastgele seçilecektir. Verilerin istatistiksel analizleri Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 22 kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılan veriler için parametrik testler kullanılırken normal dağılmayan veriler parametrik olmayan testler ile analiz edilmiştir. Kısa semptom envanteri ölçeği toplam puanının demografik özelliklere göre değişim gösterip göstermediği parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney U testi ile belirlenirken, Yakın doğu evlilikte uyum ve psikolojik dayanıklılık toplam puanlarının demografik özelliklere göre değişim gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve iki bağımsız örnek t testi ile belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, KSE altboyutlarından (Olumsuz benlik, Depresyon, Anksiyete, Hostilite ve Somatizasyon) alınan puan arttıkça psikolojik dayanıklılık ve evlilik uyum düzeylerinin azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The new coronavirus infection seen in China at the end of 2019 was defined as a pandemic by the World Health Organization and soon became the biggest problem of the whole world. This phenomenon, which affects humanity in every field, from the micro level to the macro level, from the individual to the family, from the family to the society, has caused different reactions in terms of mental health in individuals and families, together with disrupting and changing the flow of life we are accustomed to. In this context, when the relevant literature was examined, it was determined that there was not much study on it, and it was concluded that the aim of the thesis could be shaped as to examine the psychological resilience levels according to various variables in the prediction of marital adjustment during the Covid-19 pandemic process. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. After being informed about the research, a data collection tool consisting of four parts was applied to the participants who agreed to participate in the research. The data were obtained by using the 'Personal Information Form', the 'Near East Marriage Adjustment Scale', the 'Adult Resilience Scale' and the 'Short Symptom Inventory'. The universe of the participants will be randomly selected from among married individuals living in Konya. Statistical analyzes of the data were performed using the Social Sciences Statistics Package Program (SPSS). While parametric tests were used for normally distributed data, non-normally distributed data were analyzed with non-parametric tests. While the total score of the brief symptom inventory scale was determined by the non-parametric Kruskal-Wallis test and the Mann Whitney U test, whether the total scores of the Near East marital adjustment and resilience changed according to demographic characteristics, one-way analysis of variance (ANOVA) and determined by two independent samples t-test. According to the results of the research, it is seen that as the scores obtained from the BSI sub-dimensions (Negative Self, Depression, Anxiety, Hostility and Somatization) increase, the levels of psychological resilience and marital adjustment decrease.