Adeninin indüklediği kronik böbrek yetmezliğinde adropin ve speksinin inflamatuvar yolaklara etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of adropin and spexin on inflammatory pathways in adenine induced chronic renal failure
- Tez No: 693013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜN MEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), glomerüler filtrasyon hızındaki (GFH) azalmanın bir sonucu olarak böbrek fonksiyonlarında kronik ve ilerleyici bir bozulma olarak tanımlanmaktadır. KBY kronik inflamatuvar bir süreçtir. IL-1β, IL-6, IL-17, IL-21 ve IL-33 gibi pro-inflamatuvar sitokinler böbrek hasarını arttırırken IL-10, IL-13, TGF-β gibi anti-inflamatuvar sitokinler inflamatuvar süreci baskılayarak böbrek hasarını azaltırlar. Speksin, glikoz ve lipit metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan bir nöropeptittir. Bunun yanında kardiyo-renal fonksiyonların düzenlenmesini de sağlamaktadır. Adropin, glikoz ve lipid metabolizması ile ilişkili birçok yolu düzenleyen bir peptittir. Bu iki peptitin inflamasyon ile ilişkili yolları düzenleyebileceği belirtilmiştir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda; Adenin ile indüklenen KBY modelinde speksin ve adropin uygulanmasının böbrek hasarı ve inflamatuvar süreç üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. KBY modeli wistar albino sıçanlara adenin solüsyonu verilerek oluşturulmuştur. Renal fonksiyon testleri otoanalizör ile ölçülmüştür. Böbrekteki histopatolojik değişiklikler hematoksileneozin boyama sonrasında ışık mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Böbrek dokusunda IL-1β, IL-10, IL-17A, IL-18, IL-21, IL-33, KIM-1, NGAL, TNF-α, TGF-β, TIMP-1 genlerinin ekspresyonları gerçek zamanlı PCR ile belirlenmiştir. Adeninin indüklediği KBY grubunda kontrol grubuna kıyasla 24 saatlik idrar hacmi, serum kreatinin, BUN ve idrar protein düzeyleri artmıştır. Bunun yanında renal hasar, TIMP-1 ve IL-33 düzeyleri KBY gelişimi ile artış göstermiştir. Adropin uygulanması 24 saatlik idrar hacmi ve idrar protein düzeylerini KBY grubuna kıyasla azaltmıştır. Bunun yanında renal hasar, NGAL, TIMP-1, IL-17A ve IL-33 düzeyleri adropin uygulanması ile azalmıştır. Benzer olarak, speksin uygulanması 24 saatlik idrar hacmi ve idrar protein düzeylerini KBY grubuna kıyasla azaltmıştır. Bunun yanında KIM-1, TIMP-1 ve IL-33 düzeyleri speksin uygulanması ile azalmıştır. Adropin+speksin uygulanması KBY grubuna kıyasla renal hasar, KIM-1, NGAL, TIMP-1, IL-1β, IL-17A, IL-18, IL-33, TGF-β ve TNF-α seviyelerini azaltıcı etki göstermiştir. Bizim sonuçlarımız bu peptitlerin inflamasyon ve böbrek hasarında koruyucu etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) can be defined as a chronic and progressive loss of kidney function as a result of a reduction in glomerular filtration rate (GFR). CRF is a chronic inflammatory process. Pro-inflammatory cytokines such as IL-1β, IL-6, IL-17A, IL-21 and IL-33 also trigger renal damage, however anti-inflammatory cytokines such as IL-10, IL-13, TGF-β reduce the renal damage by supressing the inflammatory process. Spexin is a neuropeptide involved in the regulation of glucose and lipid metabolism. In addition, it also regulates cardio-renal function. Adropin is a peptide that regulates many pathways associated with glucose and lipid metabolism. It has been noted that these two peptides can regulate pathways associated with inflammation. In light of this information, our study aims to determine the effects of specsin and adropin administration on kidney damage and inflammatory process in adenine-induced CRF model. The CRF model was created by giving adenine solution to Wistar albino rats. Renal function tests were measured with an autoanalyzer. Histopathological changes in the kidney were evaluated by light microscopy after hematoxylene eosin staining. Expression of IL-1β, IL-10, IL-17A, IL-18, IL-21, IL-33, KIM-1, NGAL, TNF-α, TGF-β, TIMP-1 genes in kidney tissue were determined by real time PCR. 24-hour urine volume, serum creatinine, BUN, and urine protein levels increased in the adenine-induced CRF group compared to the control group. In addition, renal damage, TIMP-1 and IL-33 levels increased with the development of CRF. Administration of Adropin reduced 24-hour urine volume and urine protein levels compared to the CRF group. In addition, renal damage, NGAL, TIMP-1, IL-17A and IL-33 levels were reduced by administration of adropin. Similarly, administration of spexin reduced 24-hour urine volume and urine protein levels compared to the CRF group. In addition, the levels of KIM-1, TIMP-1 and IL-33 decreased with the application of spexin. Administration of Adropin+spexin showed effect in reducing levels of renal damage, KIM-1, NGAL, TIMP-1, IL-1β, IL-17A, IL-18, IL-33, TGF-β and TNF-α compared to CRF group. Our results suggest that these peptides may have protective effects on inflammation and kidney damage.