Avrupa eşek arısı, Vespa crabro Linnaeus, 1758 (Hymenoptera: Vespidae)'da dolaşan hemosit tiplerinin belirlenmesi
Determination of circulating hemocyte types by light microscopy in European hornet, Vespa crabro (Linnaeus, 1758) (Hymenoptera: Vespidae)
  1. Tez No: 693026
  2. Yazar: BUĞRA HOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Mevcut çalışma, Avrupa Eşek Arısı Vespa crabro Linnaeus, 1758 (Hymenoptera: Vespidae) erginlerinde immün sistem hücreleri (hemositler)'nin ışık mikroskobu ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Vespa crabro erginlerinin hemolenfinde bulunan hemosit tiplerinin belirlenmesi, ölçüm ve hesaplanmasında Wright'ın boyasıyla boyanmış yayma preparatlardan yararlanılmıştır. Hemosit tipleri morfolojik olarak ışık mikroskobunda incelenip büyüklükleri ölçülmüştür. Vespa crabro erginlerinin hemolenfinde prohemositler, plazmatositler, granülositler ve önositoidler olmak üzere 4 hemosit tipi tespit edilmiştir. Prohemositler hemolenfte en fazla gözlemlenen ve boyutları en küçük sferik şekilli hücrelerdir. Plazmatositler polimorfik şekilli hücreler olup sitoplazmalarında belirgin vakuoller bulunur. Granülositler sitoplazmalarında azurofil granüllere sahiptir ve en büyük hemosit tipidir. Önositoitler genellikle yuvarlak olup hemolenfte en az rastlanan hemosit tipidir. Ergin örneklerde abdomenin yağ dokusu tarafından kaplandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out to determine immune system cells (hemocytes) of adult individuals of European Hornet Vespa crabro Linnaeus, 1758 (Hymenoptera: Vespidae) using light microscope. To that end, smear preparations of hemolymph samples from adult individuals of Vespa crabro were stained with Wright's stain to detect, measure and calculate hemocyte types. Hemocyte types were morphologically examined under light microscope and their size were measured. In hemolymph samples from adult individuals of V. crabro, four hemocyte types were determined. These hemocyte types were prohemocytes, plasmatocytes, granulocytes and oenocytoids. Prohemocytes are spherical cells that have the smallest size among hemocytes of Vespa crabro and the most common hemocyte type observed in hemolymph. Plasmatocytes are polymorphic cells and have evident vacuoles in their cytoplasm. Granulocytes are the biggest hemocyte type and have azurophilic granules in their cytoplasm. Oenocytoids are generally rounded shaped and rarely found hemocyte type in hemolymph. It is observed that the abdomen of adult individuals of Vespa crabro is covered with fat tissue.