Uzun süreli NSAII kullanımına bağlı gastroduodenal mukoza hasarı, dispeptik şikayetleri ve helicobacter pylori sıklığı
- Tez No: 69303
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
63 VII. ÖZET Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Fizik Tedavi ve Genel Dahiliye Polikliniğine 1997-1998 yıllan arasında başvuran ve kronik NSAİİ kullanan 50 hastada gastroduodenal mukoza hasarının sıklığını, şidde tini, hasar ile dispeptik semptomların ilişkisini ve Helicobacter pylori sıklığını araştırdık. Bu çalışmada 10'u erkek, 40'ı kadın olmak üzere 50 hasta incelenmiştir. Hastaların 30'u O A, 18'i RA, l'i kistik over; l'i iskemik kalp hastalığı tanıları nedeniyle normal günlük dozda en az üç ay süreyle toplam sekiz çeşit NSAİİ kullanmaktaydı. Yaş ortalaması 52.32±11.91 idi. 22 (%44) hastada gastroduodenal mukoza normal bulunurken, 28 (%56)'sinde patolojik değişiklikler saptandı. En sık saptanan bulgu mukozal hemoraji idi (%40). Hastaların %34'ünde ülser; %26'sında ise erozyon saptandı. 6 hastada (%12) midede ülser saptandı. Anormal endoskopik bulgusu olan 8 hastada hiçbir semptom yoktu. Bunlar dan 4'ünde duodenal ülser saptandı. Bir hastada ise hem antrumda hem de bulbusta ülser görüldü. Dispeptik semptomlar ile endoskopik bulgular arasında Phi-koefısiyenti kullanılırken istatistiksel ilişki bulamadık (p=0. 10019). Dispeptik yakınları olan hastaların 14'ü sigara kullanıyordu. Dispeptik yakınmaları ile sigara kullanımı arasında istatiksel ilişki bulduk (p=0.02977). En çok kullanılan NSAİİ sırasıyla naproksen (19 hasta), ibuprofen(lO), etodolak(6), tenoksikam (5 hasta) idi. 5 hastada ise 2 NSAİİ beraber kullanmaktaydı. İlaç ve endoskopik bulgular arasında yeterli çalışma grubu olmadığından dolayı istatiksel test yapılamadı. Helicobacter pylori'yi araştırmak amacıyla 36 hastada yapılan endoskopik biopsi sonucunda 29 hastada (%80.5) Hpylori pozitif, 7 hastada ise (%19.5) H.pylori negatif bulundu.
Özet (Çeviri)
64 VII. SUMMARY Endoscopic Findings, Dyspeptic Symptoms and Helicobacter Pylori Frequency during Chronic Non-Steroid Antiinflamatory Drug Use. The study was conducted in the Internal Medicine and Physical Therapy Departments of the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. Fifty patients who were using NSADD's chronically were investigated to assess the frequency and extent of gastric mucosa damage, relation to dyspeptic symptoms and the presence of Helicobac ter pylori. The patients were 40 females and 10 males. Thirty patients had Osteoarthri tis, 18 patients had Rheumatoid Arthritis, one patient had Polycystic Ovary Sendrome and one patient had Coronary Heart Disease. The patients had been using 8 types of NSAID's at normal daily doses for a minimum of three months. The age mean was 52.32+1 1.91 years. Gastroduodenal mucosa damage was seen in 28 (56%) of the patients, whereas 22 (44%) patients had normal mucosa. The most frequent finding was mucosal hemorrhages (40%). Thirty four percent of the patients had ulcers, 26% had erosions and 12% had gastric ulcers. Eight patient with abnormal endoscopic findings were asymptomatic. Duo denal ulcers were seen in 12 patients. One patient had ulcers both in the antrum and bulbus. We could not find a relation between the dyspeptic symptoms and endoscopic findings while using the Phi-coefficient (p=0,1009). Fourteen of the dyspeptic patients were smokers. We found a significant relation between dyspeptic symptoms and smoking (p=0,0207). The most frequently used NSAID's were as follow naproxen (19 patients), ibuprofen (10 patients) etodolac (6 patients), tenoxicam (5 patients). Statistical testing between drug use and endoscopic findings was not done because of lack of a significant study group. Endoscopic biopsy for H.pylori was performed in 36 patients. H.pylori was positive in 29 (80,5%) and negative in 7 (19,5%) of the patients.