Solucan gübresi ve mineral gübre uygulamalarının tın bünyeli toprağın bazı özellikleri ve biber verimi üzerine etkisi
Effect of vermicompost and mineral fertilizer applications on some properties of loam texture soil and pepper yield
- Tez No: 693045
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DELİBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, Solucan gübresi dozları ve mineral gübre uygulamalarının tın bünyeli toprağın özellikleri ile yetiştirilen biberin verimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Organik kökenli gübre olan solucan gübresi ile mineral gübrenin karşılaştırılması yapılarak, sürdürülebilir toprak kalitesini sağlamak için solucan gübresinin katkısının ne olabileceği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada, toprak özellikleri yanında test bitkisi olarak yetiştirilen biberin beslenme durumu üzerine iki farklı kökenli gübrenin etkisinin karşılaştırması da yapılmıştır. Deneme sonunda elde edilen verilere göre, solucan gübresi dozları toprağın organik madde, toplam azot, EC, Mg, Fe, P, K içeriği ve porozite değerlerini tanığa göre istatistiksel olarak önemli düzeyde artırmıştır. Solucan gübresi uygulamasıyla toprağın pH, hacim ağırlığı, süspansiyon yüzdesi, agregasyon yüzdesi ve strüktür stabilite indeksi değerleri istatistiksel olarak düşmüştür. Solucan gübresi uygulamaları ile toprağın özgül ağırlık, kireç, tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su, ıslak eleme ile elde edilen agregasyon yüzdesi, bitkilerce alınabilir Cu, Na, Ca, Zn, K, Mn değerlerinde istatistiksel olarak önemli değişim saptanmamıştır. Solucan gübresi uygulamaları ile biberin veriminde istatiksel olarak önemli bir artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of vermicompost doses and mineral fertilizer applications on the properties of loam soil and the green yield of pepper grown were investigated. By comparing the worm manure, which is organic fertilizer with mineral fertilizer, it was tried to determine what the worm manure's contribution might be in order to ensure sustainable soil quality. In the study, besides the soil properties, the effect of two different fertilizers on the nutritional status of the pepper grown as a test plant was also compared. The results at the end of study showed that the vermicompost rates were increased significantly soil organic matter, total nitrogen, EC, Mg, Fe, P, K and porosity according to the control. The values of soil pH, bulk density, suspension percentage, aggregation percentage values and structure stability index were significantly decreased with ğ applications. There was no statistically significant change in soil specific gravity, lime, field capacity, wilting point, available water, percentage of aggregation obtained by wet sieving, Cu, Na, Ca, Zn, K, Mn values available to plants with vermicompost applications. A statistically significant increase in the yield of pepper was determined with vermicompost applications.