Meme kanseri tedavisi için yeni bir polimerik ikili ilaç taşıma sisteminin geliştirilmesi
Development of a new polymeric dual drug delivery system for breast cancer treatment
  1. Tez No: 693044
  2. Yazar: TUĞBA GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan konvansiyel yöntemlerinin sistemik etkiye sahip olması bundan dolayı kanserli hücrelerin yanı sıra sağlıklı hücrelerin de olumsuz olarak etkilenmesi ilaç taşıyıcı sistemler üzerine yapılan çalışmaların giderek artmasını sağlamıştır. Kemoterapötik ajanların düşük çözünürlükleri, yüksek toksisiteleri, düşük stabiliteye sahip olmaları tedavinin etkinliğini sınırlamaktadır. Polimerik ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi antikanser ilacı tümör bölgesine hedeflemeyi sağlamakta ve yan etkileri azaltmaktadır. İkili ilaç taşıyıcı sistemlerin kanser tedavisinde kullanılarak sinerjestik etkiye sahip antikanser ajanların bir arada verilmesiyle tedavinin etkinliğini arttırılmaktadır. Akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser çeşidi olan meme kanserinde cerrahi tedavi, radyoterapi, hormone terapi ve kemoterapi tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kemoterapötik ajan olarak kanser tedavisinde kullanılan alkilleyici bir ajan olan Gemsitabin ve platin türevi bir antikanser ilaç olan Cisplatin'in bir arada kullanılması meme kanseri üzerindeki sitotoksik etkiyi arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışmayla birlikte Gemsitabin ve Cisplatin yüklü nanopartiküllerin sentezi gerçekleştirilmiş ve nanopartiküllerin MDA-MB-231 meme kanseri ve CCD-1079Sk sağlıklı fibroblast hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkileri incelenmiştir. Literatüre bakıldığında Cisplatin ve Gemsitabin antikanser ilaçların bir arada kullanılarak meme kanserini hedef alan ilaç taşıyıcı sistemin geliştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Araştırma düşük doz kullanımıyla yan etkilerin azaltılması ve meme kanseri hedefli bir polimerik ikili ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmesini amaçladığından kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin tedavisindeki etkinliğin arttırılması açısından önem taşımaktadır. Yeni bir polimerik ikili ilaç taşıma sisteminin literatüre kazandırılması çalışmayı ayrıca önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that the conventional methods used in cancer treatment have a systemic effect that cause the side effects of cancerous cells as well as healthy cells have led to an increasing number of studies on drug delivery systems. Insolubility, high toxicity, and low stability of chemotherapeutic agents limit the effectiveness of the treatment. The development of polymeric drug delivery systems enables targeting the anticancer drug to the tumor site and reduces side effects. By using dual drug delivery systems in cancer treatment, the effectiveness of the treatment is increased by combining anticancer agents that have synergetic effect. Surgical treatment, radiotherapy, hormone therapy and chemotherapy are used as treatment methods in breast cancer, which is the second most common type of cancer after lung cancer. It is known that the combined use of Gemcitabine, an alkylating agent used in cancer treatment as a chemotherapeutic agent, and Cisplatin, a platinum-derived anticancer drug, increases the cytotoxic effect on breast cancer. In this study, Gemcitabine and Cisplatin loaded nanoparticles were synthesized and the cytotoxic effects of nanoparticles on MDA-MB-231 breast cancer and CCD-1079Sk healthy fibroblast cell line were investigated. When we look at the literature, studies on the development of a drug delivery system targeting breast cancer by using a combination of Cisplatin and Gemcitabine anticancer drugs are limited. The research is important in terms of increasing the effectiveness in the treatment of breast cancer, which is the most common type of cancer in women, as it aims to reduce side effects with the use of low doses and to develop a polymeric dual drug delivery system targeted at breast cancer. Adding a new polymeric dual drug delivery system to the literature also makes the study important.