A goal-role-organization based requirements engineering approach for self-adaptive multi-organizational systems
Kendi-uyarlanır çok-organizasyonlu sistemler için amaç-rol-organizasyon tabanlı gereksinim mühendisliği yaklaşımı
  1. Tez No: 693091
  2. Yazar: MAHMUT TAMERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bugünün web tabanlı dünyasında yazılım sistemlerinin karmaşık ve ön görülemeyen ortamlarda, olağan üstü performans, ölçeklenebilirlik ve iş birliktelik ile çalışması beklenir. Yazılım sistemleri bu düzensizliklere ve beklentilere işlevselliklerini daha çok karmaşıklaştırarak cevap verir. Yazılım sistemleri birbirlerinin ortamlarında yer aldıkları için, sistem karmaşasını artırmak ortam karmaşasını ve o da ortamda yer alan sistemlerin gereksinimlerin artırır ve bu döngü sonsuz tekrarlar. Uzun süre, kendi-uyarlanırlık karmaşa ve belirsizlik ile başa çıkmak için uygulanabilir bir çözüm olarak kabul edildi. Bununla birlikte, kendi-uyarlanır karmaşık sistemler geliştirmek, kendi zorlukları olan bir konu oldu. Sistem gereksinimlerini etkin modellemek yazılım sistemleri geliştirmenin ilk temel adımıdır. Sistemlerin ve ortamlarının karmaşası artarken var olan gereksinim modelleri yetersiz olamaya başlıyor. Yıllarca, amaç kavramı gereksinim modellerinde açıkça kullanıldı. Bu gün, karmaşık kendi-uyarlanır çok-organizasyonlu sistemlerin gereksinimlerini sadece amaçlar ile modellemek, bu tür sistemler binlerce amaca sahip olabilecekleri için, neredeyse imkânsız. Ayrıca, uyarlanmayı sadece amaçlar başarısız olduklarında onlara alternatif gerçekleşme yolları önererek belirtmek yetersiz. Bu tez kendi-uyarlanır çok-organizasyonlu sistemler için yukarıdaki güçlükleri adresleyen yeni bir gereksinim modeli tanımlamayı amaçlar. Modelimiz amaçların yanı sıra, amaçları kapsayan roller ve rolleri kapsayan organizasyonları birinci sınıf modelleme nesneleri olarak kullanır. Bu soyut hiyerarşik nesneler karmaşık sistemlerin gereksinim modellemelerini kolaylaştırır. Ayrıca, uyarlanırlığın birden çok organizasyon düzeyinde modellenmesini sağlar. Sonuç olarak, modelimiz kendi-uyarlanır çok-organizasyonlu sistemlerin gereksinim modelleme sıkıntısını azaltır.
Özet (Çeviri)
In today's web-scale world, software systems are expected to function in complex and unpredictable environments with exceptional performance, scalability and interoperability. Software systems' response to these perturbations and expectations is to become functionally more and more complex. Since software systems are in the environment of each other, increasing complexity of the systems increases the complexity of the environment which in turn further increases the requirements of the systems in the environment and the cycle repeats endlessly. For a long while, self-adaptivity has been accepted as a viable solution to handle this complexity and uncertainty. However, developing self-adaptive complex systems has been an issue with its own challenges. Effectively modeling system requirements is the first essential step in developing a software system. As the complexity of the systems and their environment are increasing, existing requirements models are becoming inadequate. Over the years, the goal concept has been explicitly employed in requirements models. It is now almost impossible to model the requirements of a complex self-adaptive multi-organizational system in terms of goals only, as it may have thousands of them. Furthermore, specifying adaptation only by suggesting alternative realization paths for the goals when they fail is insufficient. This thesis aims at defining a new requirements model for self-adaptive multi-organizational systems addressing the aforementioned difficulties. Besides goals, our model uses roles encapsulating goals and organizations encapsulating roles as the first-class modeling objects. These more abstract hierarchical objects facilitate requirements modeling of complex systems. Furthermore, they enable modeling adaptivity in multiple organizational levels. Consequently, our model reduces the requirements modeling burden for self-adaptive multi-organizational systems.