Batı Anadolu'da kervansaraylar ve bu kervansarayların Anadolu ticarî hayatındaki yeri ve önemi (1071-1308)
Caravanserais in Western Anatolia and their place and importance in the commercial life of Anatolia (1071-1308)
  1. Tez No: 693122
  2. Yazar: RABİA EDA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kervansaraylar tarihin en eski dönemlerinden itibaren ticaret yolları üzerinde kervanların dinlenmeleri, ihtiyaçlarını karşılamaları ve güvenliklerini sağlamaları amacıyla yapılan mimari yapılardır. Bu yapılar kuruldukları yerlerde zamanla halka açık pazarların faaliyete geçmeleri ile bölge ticaretinin canlanmasına hizmet etmişlerdir. Orta Çağ'da güçlü bir devlet olarak karşımıza çıkan Anadolu Selçuklu Devleti doğu-batı ve kuzey-güney hatlarında ticaretin aktif bir şekilde devam etmesini sağlamak için hâkim olduğu coğrafyada kervansaraylar ve hanlar inşa ettirmiştir. Bu çalışmada, Batı Anadolu'da ticarî güzergâhlar, bu güzergâhlarda Anadolu Selçuklu Devleti döneminde inşa edilen kervansaraylar, Anadolu Selçuklu Sultanlarının ticarî politikaları araştırılmaya ve kervansarayların kuruldukları Selçuklu kentlerinin ticarî önemleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tarihî kaynaklar ve kervansaraylar üzerinde yapılan çalışmaların ışığında; Batı Anadolu'da kurulan kervansaraylar bir araya getirilerek bu yapıların Anadolu ticarî hayatına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Caravanserais are architectural structures built on trade routes for the purpose of resting, meeting their needs, and providing security for the caravans since the earliest periods of history. In the places where these structures were established, they served to revive the trade in the region with the public markets becoming active over time. The Anatolian Seljuk State, which emerged as a powerful state in the Middle Ages, had caravanserais and inns built in the geography it dominated to ensure the active continuation of trade on the east-west and north-south lines. In this study, the commercial routes in Western Anatolia, the caravanserais built during the Anatolian Seljuk State on these routes, the commercial policies of the Anatolian Seljuk Sultans, and the commercial importance of the Seljuk cities where the caravanserais were established were tried to be researched and revealed. In the light of the studies on historical sources and caravanserais; The caravanserais established in Western Anatolia were brought together and the effects of these structures on Anatolian commercial life were examined.