Anadolu Selçukluları han ve kervansaraylarının turizme kazandırılması amacıyla değerlendirilmesi
Assesment of possibilities of touristic utilisation of inns + caravansaray wich were built by Selcuks in Anatolia
  1. Tez No: 41184
  2. Yazar: COŞKUN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN MESUT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Taşımacılık ve ulaşımın kervanlarla yapıldığı devirde, bir yerden bir yere gitmek oldukça zor ve tehlikeliydi. Bu nedenle şehirler ara sında, belirli mesafelerde, konaklama ve emniyet gerekçesiyle, koru ma tedbirleri bulunan yapılar inşa edilmiştir. Bu yapıların ilk örnek lerini Roma'lılar zamanında küçük birer kale şeklindeki Kastrium denilen yapılarda görmekteyiz. Anadolu'da ilk örnekleri XII. yüzyıldan itibaren görülmeye başla yan, han ve kervansaraylar önemli konaklama merkezleri olmuştur. Anadolu Selçukluları döneminden günümüze kadar varlıklarını sürdürebilmiş, çeşitli türde ve çok sayıda mimari eser arasında en il ginç olanları, şüphesiz han ve kervansaraylardır. Bu yapılar, Anadolu'nun orta çağdaki ekonomik hayatını aksettirmekle beraber Anado lu Selçuklu kültürünü, uygarlık tarihinde ulaşmış olduğu üst düzeyi göstermeleri bakımından da önem taşımaktadır. Doğu ile batı arasındaki ticaret yollarının düğüm noktasında bu lunan Anadolu, eski çağlarda olduğu gibi orta çağın ticaret hayatında da önemli bir bölge durumundaydı. Çin'de, Hindistan'da, Orta As ya'da ve İran'da üretilen ve büyük miktarlar halinde batıya sevkedi len, doğunun çekici ticari emtiaları, Anadolu özerinden geçerek batı daki tüketim merkezlerine ulaşmaktaydı. Selçuklular doğu ve batı arasındaki bu mal akışını kolaylaştıran, düzene sokan ve güvence altına alan birtakım önlemlerle, Anado lu'daki ticari faaliyeti canlı tutmayı başarmışlardır. Han ve kervansaraylar bu faaliyette önemli görevler yüklenen kuruluşlardır ve ticaretin o dönemdeki önemini en açık şekilde ortaya koyan delillerdir. Bu yapılar sayesinde Anadolu, yakın doğu ülkeleri yanında, uzakdoğu ülkelerinin, Avrupa ile ticari ilişkilerini sürdürme lerinde önemli rol oynamıştır.Kültürel mirasımızın en önemli unsurlarından olan han ve kervansarayların, doğanın ve diğer etkenlerin tahribatına karşı korun ması gerekmektedir. Bu amaçla restore edilebilir durumda olan han ve kervansaraylarımız, ele alınıp incelenmeli ve ülkemiz turizmine ka zandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Transportation between locations was rather a difficult and dangerous task at the time when the caravans was the primary means of conveyance. For these reasons buildings were constructed between cities at certain distances to provide security and protection. The first samples were constructed during Roman period and in the form of small castles called Kastrium. Caravanserais and inns which have existed in Anatolia since 12nd century were prominent rosting locations. Among the many different type of architectural pieces standing since the period of Anatolian Seljuks the most interesting ones are the inns and caravanserais. These buildings reflects the economical development of Anatolia during the Middle Ages and the high level of the Seljuk civilization attained in the history of civilization. As existing at the crossroads of trade ways extending between East and West, Anatolia had a strategical position in the commercial Life of Middle Ages as it had been during the ancient times. Attractive goods of East produced in China, India. Central Asia and Iran was transported through Anatolia to the consumer centers in the West. Seljuks have accomplished to increase this commercial activity (between East and West) in Anatolia by some regulatory and protective expendients. Caravanserais and inns are among the instutions having a leading role in this measures. They are also most clearly the evidence the importance of trade through the ages. By the help of these institutions Anatolia had an important part in the continuation of trade relations between Far East and Europa as well as Near East.iv Caravanserais and inns which are among our most valued cultural heritage should be protected against the destructive influences of nature and other environmental factors. For this reasons caravanserais and inns which are in a restorable condition should be examined and take their places in the tourism of our country.