Anadolu Selçuklu hanlarından Susuz Han
Susuz Han from Anatolian Seljuq hans
  1. Tez No: 411027
  2. Yazar: SOONEUN SHİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Susuz Han, Burdur ili, Bucak ilçesi, Susuz Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Susuz Han'ın kitabe ve vakfiyesi günümüze ulaşmamıştır. Ancak mimari ve süsleme özelliklerinden hareketle Sultan II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in saltanat yıllarında inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda, Anadolu Selçuklu dönemi kervansaraylarının seçkin bir örneği Susuz Han mimari ve bezeme özellikleriyle incelenmiştir. İnşa edilmesindeki sebepler, sosyal ve kültür tarihi açısından ele alınıp Sanat Tarihi açısından da ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Türklerin yaşadığı geniş toprakları, bölgeleri birbirine bağlayan ana ulaşım ağı olan İpek Yolu'nun en önemli kavşak noktalarında karşımıza çıkan Anadolu Selçuklu kervansarayları dönemin iktisadî durumunu, ticari faaliyetlerini ve devletlerin bu alanda izledikleri politikayı gösteren önemli eserlerdir. Ayrıca İpek Yolu, sadece ticaret yolları olmakla kalmamış, yüzyıllar boyu Doğu ile Batı arasında kültür alışverişini de sağlamıştır. Kervansaraylarda çeşitli milletlerden tüccarlar ve alışveriş edilen mallar aracılığıyla kültürel etkileşim gerçekleşmiştir. Çalışmamızın temasını oluşturan Susuz Han'daki ejder motifi, farklı toplumlar arasındaki etkileşimin doğal bir sonucu olduğu belirgin olsa da, ticaret yolları ve kervansaraylar üzerinde sağlanan kültür alışverişi için ipucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
Susuz Han is located within Susuz Village at Bucak in Burdur. The inscription and vaqf of Susuz Han no longer exist, but based on its style of architecture and decor, Susuz Han is presumed to be built during the reign of Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev the Second. This thesis deals with Susuz Han, which is one of the well-known buildings from the Seljuq Caravanserais of Anatolia via Susuz Han's style of architecture and decor, architectural background, and both sociocultural and arthistorical aspects of Susuz Han. The Anatolian Seljuq Caravanserais are very significant structures, because the Anatolian Seljuq Caravanserais were not only built on the most important cross-street among all the Silk Roads that connected Turks-inhabited vast sites, but also had close correspondence with economy, trade, and national trade policies of that time. The Silk Road was not just a trade route. It was a route that transmitted cultural exchanges between the East and the West for hundred years. Such cultural exchanges occured at the Caravanserais on the Silk Road via trade goods and merchants whose nationalities all differ. Susuz Han's dragon motif, the topic of this thesis, was the result of cultural exchanges among various nationalities. Therefore, the dragon motif of Susuz Han turns out to be a crucial clue to study the cultural exchanges that took place at the Caravanserais on the Silk Road.