Developing a tool that converts a process model into a BPMN data model by mining from multiple perspectives
Süreç modelini çoklu perspektifle madenleyerek BPMN veri modeline çeviren bir araç geliştirme
  1. Tez No: 693130
  2. Yazar: MERVE NUR TİFTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KOLUKISA TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Süreç madenciliği esas olarak süreç keşfine ve ayrıca, uygunluğu kontrol etmek ve dar-boğazları analiz etmek için tekrar tekniklerine odaklanır. Olay günlüklerindeki kayıtları ilk süreç modeli üzerinden tekrarlayarak zaman, veri ve kaynak gibi diğer süreç perspektiflerini keşfetmek için uygulanır. Süreç madenciliği ile kontrol akış perspektifini keşfet-menin yanı sıra; süreçteki roller, darboğazlar, geçen süre, korumalar ve yönlendirme olasılıkları belirlenebilir. Bu yetenekler, keşfedilen süreç modelini daha anlaşılır kılan, çok perspektifli süreç madenciliği kapsamında ele alınmaktadır. Bu çalışmada, çok perspektifli süreç madenciliği uygulamak ve çıktı olarak bir BPMN süreç modeli oluşturmak için bir yazılım çatısı tanıtılmaktadır. Bu çatıda, BPMN Veri Modelini güvenli ve değişmez bir şekilde blok zincirinde depolamak için yakın zamanda geliştirilen bir API kullanılmış ve çatı, ProM aracına bir eklenti olarak geliştirilmiştir. Bunu yaparken kontrol akış, veri ve kaynak perspektifleri için literatürde yer alan, çok perspektifli süreç madenciliği için önerilmiş bir dizi teknik bütünleştirilmiş ve bunların çıktıları BPMN Veri Modeli'nde birleştirilerek bütünsel bir süreç modeli oluşturulmuştur. Bu tezde, çatının teknik ayrıntıları açıklanmakta ve ayrıca tıbbi alanda bir vaka üzerinden kullanımı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Process mining is mainly focused on process discovery, and also replay techniques to check conformance and analyze bottlenecks. It is further applied to mine the other process perspectives, such as time, data, and resources, by replaying the events in event logs over the initial process model. When process mining is extended far beyond discovering the control-flow models; roles, bottlenecks, amounts of time passed, guards, and routing probabilities in the process can be identified. Such extensions are considered under the topic of multi-perspective process mining, which makes the discovered process model more understandable. In this study, a framework for applying multi-perspective process mining and creating a BPMN process model as the output is introduced. The framework, which uses a recently developed API for storing the BPMN Data Model in blockchain in a secure and immutable way, has been developed as a plugin to the ProM tool. In doing so, it integrates a number of techniques for multi-perspective process mining in literature, for the perspectives of control-flow, data, and resource; and represents a holistic process model by combining the outputs of these in the BPMN Data Model. In this thesis, we explain technical details of the framework and also demonstrate its usage over a case in medical domain.