Konvansiyonel torna tezgahlarının geri beslemeli kontrolünde AC ve adım motorları kullanımı
- Tez No: 23133
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
126 ÖZET Bilgisayar Nümerik kontrollü (CNC) tezgahların klasik tezgahlara göre tartışılmaz üstünlükleri vardır. Gelişmekte olan ülkemiz açısından imalat sanayiinde hu tür tezgahlardan faydalanmak kaçınılmazdır. Bu tür tezgahların maliyeti dikkate alındığında, ülkemiz endüstrisinde kullanımına büyük oranda devam edilen, konvensiyonel takım tezgahlarının bazı değişiklilerle bilgisayar kontrollü hale dönüştürülmesi daha ekonomik olacaktır. Bu çalışmada, Ç.ü. Makina Mühendisliği Bölümü laboratuarında mevcut masa üstü torna tezgahını bilgisayar denetimli hale getirmek amaçlanmıştır. Kesici takımın iki boyuttaki hareketi adım motorlarıyla geri beslemeli (kapalı devre) kontrol sistemi kullanılarak, ayna hareketi de alternatif akım motoruyla kontrol edilmiştir. Aynanın 75 - 1030 dev/dak arasında istenilen hızda döndürülmesi gerçekleştirilmiştir. Kesici takım parça eksenine yaklaştıkça ayna hızının otomatik olarak arttırılması, uzaklaştıkça azaltılması sağlanmıştır. Böylece, ekonomik ve teknik bakımdan iyi şartlarda üretim yapılması gerçekleştirilmiştir. AC motorunun ve adım motorlarının istenilen şekilde kontrol edilmesi için, kullanımı kolay ve esnek bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bilgisayar programı, hızlı ve gelişmiş bir dil olan PASCAL programlama dili ile hazırlanmıştır. Bu şekilde kurulan düzenek ile daha hassas parça işlemek mümkün olabilmektedir. Kurulan deney düzeneği ile bir çok değişik geometriye sahip iş parçası üretimi yapılmıştır. Yapılan üretimlerde, ağaç, alüminyum ve değişik serti iki erdeki çelik malzemeler kullanılmıştır, üretimler sırasında hassasiyet ve üretim zamanı gibi faktörler araştırılmıştır. üretimler sonucu yapılan ölçümlerde hassasiyetin ± 0.005 mm olduğu ve elde edilen yüzeylerin düzgün olduğu görülmüştür. üretim zamanının.129 varying hardnesses. During processing, factors such as precision and production time period have been investigated. The precision achived on the developed CNC lathe has been ± 0.005 mm, and the surfaces obtained have been very smooth. The production period has been much shorter than that of a conventional lathe for the processing of the same unit. Moreover, thanks to the file-organization capability of the developed computer program, the production of many units of the same shape and dimensions sequentially can be optained still in a much smaller time period. Production of a unit and simulation of this production can be fully foil lowed on the computer screen with the help of the computer model developed in this study, also. The amount of forward motion and the spindle rates can be simultaneously followed on the screen during the actual process of production on the lathe. As a result of all the theoretical and physical investigations of this study, it has been concluded firstly that the conventional machine tools commonly used recently in the industrial market can be feasibly converted to computer-controlled machines without too great an initial cost, and in the long-run such modifications would result in considerable savings as they would render the present machines to be used very efficiently. Therefore, these transformations would ultimately cause appreciable economic gains to the overall economy of our country.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY Machine tools which are controlled by digital computers (abbreviated as CNC tools) have undisputable advantages over the conventional ones. It is inevitably- important for our developing country also, to more-widely use CNC machine tools. Because of the considerably high costs of the brand-new CNC tools, it would be much more economical for our country to implement necessary modifications to the already available conventional ones to make them CNC tools. The objective of this study has been to convert a conventional bench type lathe present in the laboratory of the Mechanical Enginnering Department of Çukurova university into a CNC lathe. The two dimensional motion of the cutting tool table has been achieved utilizing a feed-back (closed- circuit) control system with the help of step motors; and the spindle motion has been controlled by an AC motor. The speed range of the spindle has been adjustable within the interval of 75 through 1030 revolutions per minute (rpm). The speed of the spindle is automatically increased or decreased when the cutting assembly of the lathe comes nearer or goes away from the axis of the machined part, respectively. Hence, a production method which is efficient both economically and technically has been provided. An easy-to-use and flexible computer program has been developed in order to control the AC motor and the other two step motors in any way desired. The program has been written in the recent version of the Pascal language, whose execution speed is one the fastest of all the languages. Such developed CNC lathe system is able to process at a very precise level of many customary and even the detailed jobs. On the setup built in the laboratory, many parts of various geometries have been machined very precisely. The units used were of wood» aluminun, and steel materials of129 varying hardnesses. During processing, factors such as precision and production time period have been investigated. The precision achived on the developed CNC lathe has been ± 0.005 mm, and the surfaces obtained have been very smooth. The production period has been much shorter than that of a conventional lathe for the processing of the same unit. Moreover, thanks to the file-organization capability of the developed computer program, the production of many units of the same shape and dimensions sequentially can be optained still in a much smaller time period. Production of a unit and simulation of this production can be fully foil lowed on the computer screen with the help of the computer model developed in this study, also. The amount of forward motion and the spindle rates can be simultaneously followed on the screen during the actual process of production on the lathe. As a result of all the theoretical and physical investigations of this study, it has been concluded firstly that the conventional machine tools commonly used recently in the industrial market can be feasibly converted to computer-controlled machines without too great an initial cost, and in the long-run such modifications would result in considerable savings as they would render the present machines to be used very efficiently. Therefore, these transformations would ultimately cause appreciable economic gains to the overall economy of our country.