İşitme kaybında risk faktörü taşıyıp yenidoğan işitme taramasından geçen çocukların okul çağı odyolojik değerlendirmesi
Audiologic evaluation of children at school age WHO have risk factor and passed newborn screening
- Tez No: 693132
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada işitme kaybında risk faktörü taşıyıp yenidoğan işitme taramasından geçen çocukların okul çağı odyolojik değerlendirmesi ve bu çocuklarda postlingual dönemde oluşabilecek işitme kaybının takibini yapmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Harran Üniversitesi Eğitim Ve Uygulama Hastanesi'nde 2009-2014 arası doğumlu yenidoğan taramasından geçen bebeklerden seçilmiş. Cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. Çalışmaya katılan kişilere odyometri, timpanometri, akusik reflex ve OAE testleri yapılmıştır. Bulgular: Bulgularımıza göre, yer alan katılımcılarda işitme kaybı tipleri (normal, İTİK, hafif derecede SNİK, orta derecede SNİK) ile prelingual dönemde risk faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05) Sonuç: Çalışmaya alınan örneklemin değişmesi ya da farklı büyüklükteki örneklemler ile daha farklı sonuçlar elde edilebilecektir. Çalışma daha sonra yapılacak çalışmalar için örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims for school age audiological evaluation of children, who is risking for hearing loss, who had hearing screening of newborn child, and following of hearing loss that can happen at the postlingual time of the children. Material and method: This reserach has about the babies who are screened for newborn children who born in 2009-2014 at tje Harran University Training and Research Hospita regardless of their gender. People who join at this research take audiometry, tympanometry, acoustic reflex and OAE tests. Findings: According to our findings, an important variation about types of hearing loss ( normal, İTİK, SNİK as slightly and reasonably) on people, who join at this research, and among risk factors of the prelingual time are not determined statistically. Result: More different results can be acquired with changing of the sample that takes place this research or different sample sizes. The research will be example for the other researchs that will be done later.