Kocaeli Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran aşırı kilolu ve obez bireylerde düşme riskinin araştırılması
Investigation of the risk of falling i̇n overweight and obese i̇ndividuals who applied to Kocaeli University Family Medicine polyclinic
- Tez No: 693133
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Obezite ve düşme toplum sağlığı açısından büyük bir problem teşkil etmektedir. Her iki durumun beraberinde getirdiği birçok komplikasyon vardır. Ölümcül olmayan yaralanmaların en önemli nedeni olan düşme, aşırı kilolu ve obez bireylerde vücutta artan yağlanma, ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ve plantar duyarsızlaşma ile daha fazla meydana gelir. Çalışmamızın amacı aşırı kilolu ve obez bireylerde fonksiyonel denge testleri ile düşme riskini araştırmaktır. Bu çalışma; Kocaeli üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 18-45 yaşları arasında, vücut kitle indeksi (VKİ) 18,5-25 arası 55 normal kilolu birey (kontrol grubu) ve VKİ 25 ve üzeri 45 aşırı kilolu ve obez birey (1.grup) ile yapıldı. Bu bireylerin boy, kilo ve bel kalça çevresi ölçüldü. Bireyler VKİ'ye göre (kilo/boy2) 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da fonksiyonel uzanma testi (FUT), romberg testi, vizüel analog skala (VAS), zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT) hem gözler kapalı hem gözler açık tek ayak üzerinde durma testi (TADT) ve tandem duruş testi (TDT), uygulandı. Çalışmamızda bel çevresi ve kalça çevresi ile VKİ arasında güçlü bir pozitif ilişki vardı. BKO ile VKİ arasında orta şiddetli pozitif bir ilişki vardır. Kontrol grubu ve 1. gruptaki tüm bireylerde yapılan romberg testi 30 saniye üzerinde ölçüldü ve normal olarak saptandı. Gruplar arasında FUT, ZKYT, VAS ve gözler açık ve gözler kapalı TDT, gözler açık TADT açısından anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Obesity and falling constitute a major problem in terms of public health. There are many complications that come with both conditions. Falling, which is the most important cause of non-fatal injuries, occurs more in overweight and obese individuals with increased body fat, displacement of the center of gravity and plantar desensitization. The aim of our study is to investigate the risk of falling with functional balance tests in overweight and obese individuals. This study; The study was conducted with 55 normal weight individuals with a body mass index (BMI) between 18.5 and 25, and 45 overweight and obese individuals with a BMI of 25 and above, aged between 18-45 years, who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinics. Height, weight and waist-hip circumference of these individuals were measured. Individuals were divided into 2 groups according to BMI (weight/height²). Functional reach test (FRT), romberg test, visual analog scale (VAS),timed up and go test (TUG) one-leg standing test (OLST) and tandem stance test (TST), both eyes closed and eyes open, were applied to both groups In our study, there was a strong positive correlation between waist circumference and hip circumference and BMI. There is a moderately positive relationship between WHR and BMI. The romberg test performed in the control group and all individuals in the 1st group was measured over 30 seconds and was found to be normal. There was no significant difference between the groups in terms of FRT, TUG, VAS, TST with eyes open and eyes closed, OLSTwith eyes open. However, in the 1st group, the OLST duration of the individuals with eyes closed was worse than the control group. There was a moderately negative correlation between BMI, waist circumference, hip circumference and WHR, with eyes-closed OLST scores. As a result of our study showing that overweight and obese individuals are at risk of falling; It is understood that OLST, which is an inexpensive and practical test that can be performed in primary health care services, can be used as a screening test to predict the fall risk of overweight and obese individuals and to prevent complications and other problems that may occur as a result of falls.