5G SİSTEMLERİ İÇİN ANTEN TASARIMI
ANTENNA DESIGN FOR 5G SYSTEMS
  1. Tez No: 693138
  2. Yazar: OZAN ONURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez 5G sistemleri için aday olan milimetre dalga bantlarından 28 GHz bandında çalışan MIMO yapısındaki antenin tasarımını, üretimini ve ölçümlerini içermektedir. İlk önce literatür araştırılarak 5G sistemleri için aday frekans bantları incelenmiştir. Bu bantların avantaj ve dezavantajları tartışılmış ve yüksek frekans haberleşmesi için MIMO çözümü irdelenmiştir. Anten tasarımı teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra tek anten tasarımı yapılmıştır. Besleme noktasının, alttaş yüksekliğinin anten geri dönüş kaybı, kazanç, bant genişliği gibi anten parametrelerine etkisi HFSS elektromanyetik çözümleyici yazılımı kullanılarak parametrik analizlerle incelenmiştir. Tek anten çoklanarak 2x2 ve 4x4 düzlemsel dizi yapıları elde edilmiş ve parametrik analizleri yapılmıştır. Tek anten analizlerine ek olarak, antenler arasındaki izolasyon değerleri, antenler arasında faz farkı uygulanarak hüzme yönlendirme kabiliyetleri incelenmiştir. Son olarak, tek anten ve 2x2 düzlemsel dizi yapısının üretimi yapılmıştır. Antenlerin üretim aşamaları gösterilmiş, ölçüm sonuçları simülasyonda elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the design, production and measurement of the MIMO antenna which works at 28 GHz frequency band which is one of the most important candidates of the 5G systems. Firstly, the literature was searched and candidate frequency bands of 5G were examined. The advantages and disadvantages of these bands are discussed and the MIMO solution for high frequency communication is scrutinized. Antenna design is theoretically examined. Later, the single antenna element was designed. The effect of the feed point and substrate height on antenna parameters such as return loss, gain, bandwidth was investigated by using HFSS electromagnetic analyzer software parametric analysis tool. 2x2 and 4x4 planar array structures were obtained by multiplexing a single antenna and parametric analysis was examined. In addition to the analysis of a single antenna, the isolation values and their beamsteering ability were examined by applying phase difference between the antenna. Finally, a single antenna element and 2x2 planar array structure were produced. Production stages of the antennas have been shown and the measurement results have been compared with the results obtained in the simulation.