Kronik ağrılı hastalarda triptofan ve tirozin düzeylerinin tedavinin etkinliğini takip etmede önemi, diyet alışkanlıkları ve gastrointestinal hastalıklarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the importance of tripophane and thyrozine levels in monitoring the effectiveness of the treatment, diet habits and the relationship with gastrointestinal diseases
- Tez No: 693139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağrı kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen hoş olmayan bir durum olarak tanımlanabilir. Kronik ağrı etkili bir şekilde tedavi edilmediği sürece sedanter bir yaşam, obezite, psikolojik problemler kaçınılmaz olmaktadır. Amaç; Kronik ağrı kontrolünde beslenmenin, yaşam tarzı, bağırsak hastalıklarının varlığı, uyku düzeni, vücut kitle indeksi ve vücut kas/yağ miktarlarının etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.18-50 yaş arası kronik ağrı nedeniyle tedavi gören ya da görmeyen 50 erkek ve 50 kadın hasta ile çalışmaya başlandı. Hastaların seçiminde ciddi kalp rahatsızlığı, diabet, hipertiroidi, hipotiroidi, hipertansiyon, alzeimer, demans, parkinson, inme hastalığı, psikiyatrik hastalığı olanlar, ağrısı haricinde ilaç kullanımı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Bu nedenle 2 kadın 8 erkek, toplam 10 hastada yukarıda saydığımız çeşitli ek kronik hastalıklar tespit edildiğinden çalışmadan çıkarılmışlardır. Bu nedenle 48 kadın, 42 erkek hastayla çalışmaya devam edildi. Çalışma Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine ağrı sebebiyle başvuran veya kronik ağrısı olan kişilerde yapıldı. Çalışmaya katılan hastalar en az 12 saat aç bırakılarak antekubital venden skan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri Amasya Üniversitesi Merkez Laboratuarında 20 dakika süre ile santrifüj edilerek -80 0C'de 1 hafta süre ile tüm örnekler alınıncaya kadar saklandı. Çalışmamızda triptofan kan konsantrasyon değerleri 0,58-1,57 µg/ml, tirozin kan konsantrasyon değerleri 35-102 µg/ml normal olarak kabul edildi. Bu değerlerin üstü değerler yüksek olarak kabul edildi. Çalışmamızda elde edilen anket bilgileri (egzersiz, uyku, yeme alışkanlıkları, kronik ağrısı, bağırsak rahatsızlığı varlığı, yaş, cinsiyet, aldığı tedaviler), vücut analiz tartısı sonuçları (vücut kitle indeksi, vücut kas/yağ oranları) ve alınan kan örneklerinin (plazma triptofan ve tirozin düzeyleri) birbirleri ile karşılaştırmaları istatistiksel anlamlılık açıdan değerlendirildi. Sonuç olarak kronik ağrı kontrolünde diyet ve vücut kitle indeksinin önemli olduğunu fakat triptofan ve tirozin değerlerinin tek başına anlam ifade etmediği saptanılmıştır. Sağlıklı yaşam için gerekli olan spor tedavinin seyrinde olumlu etkiler göstermektedir
Özet (Çeviri)
Pain can be defined as an unpleasant condition that negatively affects a person's life. Unless chronic pain is treated effectively, a sedentary life, obesity and psychological problems are inevitable. Goal; To investigate whether nutrition, lifestyle, presence of intestinal diseases, sleep patterns, body mass index and body muscle/fat amounts affect chronic pain control. The study was initiated with 50 male and 50 female patients aged 18-50 years, either treated or untreated for chronic pain. Patients who have severe heart disease, diabetes, hyperthyroidism, hypothyroidism, hypertension, Alzheimer's, dementia, Parkinson's disease, stroke, psychiatric disease, and those who took medication other than pain were not included in the study. For this reason, since various additional chronic diseases mentioned above were detected in a total of 10 patients, 2 women and 8 men, they were excluded from the study. Therefore, the study continued with 48 female and 42 male patients. The study was conducted in people who applied to Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital due to pain or had chronic pain. The patients participating in the study were fasted for at least 12 hours and scan samples were taken from the antecubital vein. The blood samples taken were centrifuged for 20 minutes in Amasya University Central Laboratory and stored at -80 0C for 1 week until all samples were taken. In our study, tryptophan blood concentration values of 0,58-1,57 µg/ml and tyrosine blood concentration values of 35-102 µg/ml were accepted as normal. Values above these values were considered high. Survey information (exercise, sleep, eating habits, chronic pain, presence of bowel disease, age, gender, treatments), body analysis scale results (body mass index, body muscle/fat ratio) and blood samples (plasma tryptophan) obtained in our study and tyrosine levels) were evaluated in terms of statistical significance. As a result, it was determined that diet and body mass index are important in chronic pain control, but tryptophan and tyrosine values alone do not make sense. Sports, which is necessary for a healthy life, have positive effects on the course of treatment.