5G haberleşme sistemleri için bir anten tasarımı arayüzünün geliştirilmesi
Development of an antenna design interface for 5G communication system
- Tez No: 929836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüz telekomünikasyon teknolojilerinde 5G, yüksek hız ve düşük gecikme avantajları ile dikkat çekici bir konuma ulaşmıştır. Bu çalışma, 5G haberleşme sistemlerine yönelik anten tasarımını daha kolay ve verimli hale getirmek amacıyla MATLAB tabanlı bir araç kutusu geliştirilmesini konu almaktadır. Geliştirilen grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI), anten tasarımında ihtiyaç duyulan temel parametrelerin hesaplanmasını ve bu tasarımla ilgili çeşitli analizlerin yapılmasını mümkün kılmaktadır. MATLAB'in sunduğu fonksiyonlar sayesinde antenin genişliği, uzunluğu, giriş empedansı gibi kritik parametreler kolayca hesaplanabilir hale getirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen bu araç kutusu, geri dönüş kaybı, S11 kayıp analizi, radyasyon örüntüsü analizi ve hüzme genişliği gibi önemli analizleri de desteklemektedir. Bu analizler, anten tasarımında 5G sistemlerinin yüksek performans ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik önemli veriler sunar. Bu tez çalışmasında, belirlenen tasarım kriterlerine göre anten parametreleri hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Bu bağlamda, geliştirilen araç kutusu, anten tasarım sürecini hızlandırarak mühendis ve araştırmacıların işini kolaylaştıran bir araç olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, bu arayüzün, 5G teknolojilerinin sunduğu potansiyeli en üst düzeye çıkarmada önemli bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Sonuç olarak, anten tasarımında zaman kazandıran ve performans optimizasyonunu destekleyen bu arayüz, 5G sistemleri için etkili bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's telecommunications technologies, 5G has reached a remarkable position with its high-speed and low-latency advantages. This study focuses on the development of a MATLAB-based toolbox designed to make antenna design for 5G communication systems more efficient and easier. The developed graphical user interface (GUI) allows for the calculation of essential parameters needed in antenna design and facilitates various related analyses. With the help of MATLAB functions, critical parameters such as antenna width, length, and input impedance can be easily calculated. Additionally, the toolbox supports important analyses such as return loss, S11 loss analysis, pattern analysis, and beamwidth analysis. These analyses provide valuable data for meeting the high-performance demands of 5G systems in antenna design. In this thesis, antenna parameters were calculated and analyzed based on the defined design criteria. In this context, the developed toolbox stands out as a tool that accelerates the antenna design process and simplifies the work of engineers and researchers. Furthermore, it is anticipated that this interface will make a significant contribution to maximizing the potential of 5G technologies. In conclusion, this interface offers an effective solution for 5G systems by saving time in antenna design and supporting performance optimization.