Israeli policies on changing the identity of Bayt al-Maqdis
Beytülmakdis'in kimliğini değiştirmede İsrail politikaları
  1. Tez No: 693143
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN METE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALID EL-AWAISI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez İsrail tarafından Kudüs'ün kimliğini değiştirmek için kullanılan politika ve metotları belirlemeyi hedefler. Bu bağlamda, İsrail'in çıkarlarına hizmet eden politika, metot ve araçlar detaylı bir şekilde incelenir. Kaçınılmaz bir şekilde direk etkisi olanların yanı sıra, İsrail'in nihai amaçlarına dolaylı yoldan hizmet eden ve İsrail hükümeti tarafından yapılan eylem ve yürürlüğe konan regülasyonlar da incelenmiştir. İşgal edilmiş Filistin topraklarını ve özellikle de Kudüs'ü İsrail hegemonyası altında Yahudi kimliği, kültürü ve değerleriyle bezenmiş bir yere dönüştürmeyi hedefleyen İsrail hükümeti ellerinden gelen her şeyi yapmış ve amaçlarına hizmet eden her şeyden faydalanmaya çalışmıştır. İsrail hükümeti tarafından uygulanan metot ve politikalar göz önünde alındığında, kullanılan her politikanın veya her bir regülasyonun birbiriyle iç içe olduğu kanısına varılmıştır. Diğer bir deyişle, birbirlerine birçok açıdan bağlantılıdırlar ve bu açıdan bakıldığında, bir çarkın dişlileri olduğu söylenebilir. Kısacası, bir regülasyon veya uygulanan bir politika İsrail'in çıkarlarına bir şekilde hizmet eden birkaç alt sonuçla beraber gelir ve Filistin toplumunu ekonomik, sosyal ve politik açıdan olumsuz etkiler. Ayrıca, işgalci güçler tarafından yapılanlar apartheid'dan başka bir şey değildir ve İsrail devleti birçok yönden yerleşimci sömürgeci devlet olarak düşünülür. Ağırlıklı olarak tüme varım ve tümden gelim, yapısalcılık ve istatistiksel analizin kullanıldığı tezde, Kudüs'ün kimliğini değiştirmek ve şehri Yahudileştirmek için yapılan şeylerin etkisini araştırmak da tez de hedeflenenden biridir. Bu bağlamda, Kudüs'te uygulanan İsrail politikalarının etkisinin kalıcı veya geçici olduğu sorusu çok önemli bir yer tutar, çünkü Kudüs'ün geleceği bir nevi bu sorunun cevabına göre şekillenecektir. Önemi göz önüne alındığında, İsrailliler tarafından yapılanların etkisini minimuma indirmek için Kudüs'ün kurtuluşuna ve özgürlüğüne yaklaştıracak olan çözüm yollarının çok kritik olduğu söylenebilir. Bu yüzden de tezin son kısmında bu mesele detaylı bir şekilde tartışılmış ve incelenmiştir. Tezde anlatılan şeyler sadece bölgesel bir mesele değildir ve yalnızca Türkiye veya Filistin ile ilgili bir şeye indirgenemez. Aksine, bu uluslararası bir meseledir ve uluslararası hukukun yardımıyla çözülmelidir ve içeriği düşünüldüğünde tez bu sorun üzerine detaylı analiz sunan bir materyal olarak da kullanılabilir. Başta bu alanda çalışan bireyler olmak üzere Kudüs meselesi ile ilgilenen herkes bu tezde ortaya konanlardan faydalanabilir. Ayrıca, bu konu üzerine özellikle yapılmış pek fazla çalışma bulunmamaktadır ve şüphesiz ki bu çalışma bilime katkı sağlayacak ve literatürdeki boşluğu bir nebze olsun dolduracaktır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to identify the policies and methods that are employed by the Zionist State of Israel to change the identity of Bayt al-Maqdis. Within this context, the policies, methods and tools serving their interest are scrutinized in a detailed way. Not only the ones having direct impact inevitably, but also the other actions taken and regulations put into effect by the Israeli government that contributes to their ultimate goal indirectly are also elaborated. In this sense, it is argued that the Zionist State, aiming at turning the Occupied Palestine Territories in general and Bayt al-Maqdis in particular into a region possessed by Jewish identity, culture and values under the Israeli hegemony, go to any lengths and take advantage of everything serving their interest. Taking all methods and policies that are applied by the Israeli government into the consideration, it is concluded that every policy followed, every regulation put into action is closely intertwined. In other words, it is connected with each other in many ways and approaching from this perspective, it can be said that these are the cogs in the wheel in a sense. Basically, one regulation or policy followed by them comes with multiple outcomes that serve the Israelis' interest one way or another and it impacts the Palestinian society economically, politically and socially in negative ways without exception. Besides, what has been done by the occupying authority is nothing but apartheid and it is argued that the State of Israel is a settler colonial state in many aspects. In the dissertation that majorly deductive and inductive approach, constructionism and statistical analysis are employed, it is also aimed at researching the impacts of what has been done by the Israelis to change the identity of Bayt al-Maqdis and Judaize the land. In this context, the question that the impacts of Israeli policies in Bayt al-Maqdis are whether permanent or temporary is quite significant, because it is argued that the destiny of Bayt al-Maqdis will be shaped according to the answer of this question in a sense. Considering the cruciality of it, the possible solution ways that get them closer to the salvation and liberation of Bayt al-Maqdis are critical to minimize the impacts of what has been done by the Israelis. Hence, it is discussed and elaborated in a detailed way in the last section of the work. What is covered in the thesis is not merely regional and it cannot be narrowed as something that is only related to Turkey or Palestine. On the contrary, it is an international issue and it should be solved with the help of international law and even the thesis, considering its content, can be used as a material providing a detailed analysis on the issue. Individuals studying on this field in particular and anyone who is interested in the issues related to Bayt al-Maqdis can benefit from what is discussed in the thesis. Besides, there are not many studies made on this specific issue. So, it is doubtless that it will contribute to knowledge and fill the gap in the available literature in this regard.