Filistin sorunu çerçevesinde Türk dış politikasının Ortadoğu yaklaşımı ve Türkiye'nin İsrail ilişkileri
Iddle east aproach of Turkish foreign policiy by means of palestinian problem and Turkey Israel associations
- Tez No: 235878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez de Türkiye ile İsrail devletleri arasındaki ilişki Filistin meselesi üzerinden analiz edilmeye çalışıldı. Öncelikli olarak Filistin meselesinin başlangıcı irdelenerek sorunun kaynağına inilip, daha sonra Türkiye'nin Ortadoğu politikası üzerinden Filistin Sorununun İsrail ile ilişkilerine etkilerini inceledik.Uluslar arası alanın en karmaşık meselelerinden biri olan Filistin Meselesi, İkinci Dünya Savaşının bitmesi ve İsrail devleti'nin kurulması ile birlikte Dünya kamuoyunu meşgul eden önemli bir sorun halini almıştır. Uluslar arası alanda ki bütün büyük devletlerin müdahil olduğu bu meselenin halen çözülememesi sorunun karmaşıklığının göstergesidirOrtadoğu'da ki bütün devletlerin karşı olmasına rağmen İkinci Dünya Savaşı sonrası bölgeye hakim olmaya çalışan ABD ve SSCB desteği ile kurulan İsrail Devleti demokratik yapısı, stratejik ve teknolojik gücü sayesinde Türkiye ile ilişkilerini zaman içinde geliştirmiştir. Türkiye, bölgede bulunan devletlerle, tarihi mirasın getirdiği kültürel ve coğrafi yakınlık nedeni ile İsrail Devletiyle ilişkilerinde uzun yıllar çekimser kalmıştır.Uluslar arası Konjönktürün zorunlulukları ve İsrail Devletinin bölgede güç kazanması Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişiminde önemli bir etken olarak ön plana çıkmaktadır.. İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşan Soğuk Savaş döneminde her iki devletin aynı blokta yer almaları ve Soğuk Savaş sonrası değişen konjönktür, iki devletin birbiriyle yakınlaşmasında önemli etkenlerdir. Askeri, teknik, ticari ve ekonomik alanlar olmak üzere birçok konuda ilişkilerini geliştiren bu iki devletin arasındaki en önemli sorun Filistin Meselesidir. Türk toplumunun Müslüman kimliği ve bölgede yaşayan Müslüman toplumlar ile İsrail Devletinin sürekli bir çatışma içinde olması İsrail ?Türkiye İlişkilerinin şekillenmesini büyük ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to analyze the relationship between Turkey and Israel concerning the Palestinian issue. First of all, the very beginning of Palestinian issue will be scrutinized and Israel and Turkish relations will be examined from Turkish policies over Middle East and Palestinian issue points of view.Palestinian issue has become the most problematic issue in global arena with end of World War II and the establishment of the state of Israel. Instead of the fact that powerful states intervene, Palestinian issue cannot be solved, and this situation demonstrates the complexity of this issue.Israel, which was founded by the support of USA and USSR which were trying to have hegemonic power over the area after World War II although all the states in the Middle East were against the idea, has developed its relations with Turkey thanks to its democratic structure, strategical and technological power. Turkey has long stayed abstaining in its relations with Israel and states in the region because of the cultural and geographical proximity which resulted form the historical heritage.The obligations international conjuncture and Israel's gaining power in the region takes over as an important factor in the development of the relations between Turkey and Israel. The two countries' taking place in the opposite blocks in the time of Cold War after the World War II and the changing conjuncture after the Cold War are important factors in the reproachment of the two countries. The most important problem between these two countries, which have developed their relations in military, technical, commercial and economic aspects, is Palestinian Issue. The Muslim identity of Turkish society and Israel's being in conflict with the Muslim societies in the region affects the forming of Israel- Turkey relations.