Orta derecede esansiyel hipertansiyonu olan hastalarda sol ventrikulin geometrik adaptasyonu, tuz duyarlılığı ile ekstrakardiyak hedef organ hasarı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 69315
  2. Yazar: AZRA BİHORAC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada tedavi görmemiş esansiyel hipertansiyonu olan hasta grubunda sol ventrikül geometrik şekillerini aydınlatmaya çalıştık. Ayrıca farklı sol ventrikül geometrik adaptasyon şekilleri ile hipertansif retinopati ve serum kreatinini ve idrar albumin atılımı ile ölçülen böbrek tutulumu gibi diğer ekstrakardiyak hedef organ hasan arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bunun yanında, bu grup hastada tuz hassasiyetinin prevalansı ve bunun sol ventrikül geometrik adaptasyonunun içinde olduğu diğer hedef organ hasan ile de ilişkisi araştınldı. Ekokardiyografi ile belirlenen sol ventrikül hipertrofisi (SVH) prevalansı tüm gurup için %38 (35/96) iken sol atrial genişleme hastaların %31'nde (29/96) mevcuttu. Esansiyel hipertansiyonu olan 96 hastadan 42.71% (41/96) normal sol ventrikül gurubu, 12.5% (12/96) konsantrik“remodelling”gurubu, 23.9% (23/96) konsantrik hipertrofili gurubu ve 20.8% (20/96) eksentrik hipertrofisi gurubu olarak şeklinde sınıflandınldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES: To elucidate an association between left ventricular geometric adaptation to sustained hypertension and extracardiac target organ damage and salt sensitivity in essential hypertension. Patients were also studied for the prevalence of left atrial enlargement and its correlation to different patterns of left ventricular geometric adaptation was determined. We also studied the prevalence of salt sensitivity among the group of patients with moderate essential hypertension as well as its association with the target organ damage. DESIGN: Ninety-six patients with essential hypertension were divided into four subgroups, based on left ventricular mass index and relative wall thickness. With respect to extracardiac target organ damage, we measured the fundoscopic grade of retinal changes, 24 hour urinary albumin excretion and serum creatinine levels. The dimension of left atrium was also determined for every study subject. Furthermore, every patient was studied for salt- sensitivity and study group was divided into two subgroups comprising salt-sensitive and salt resistant subjects. Association of target organ damage and salt-sensitivity status was determined.