CD34 pozitif kemik iliği hücrelerinden dentritik hücre gelişiminde hepatosit growth faktörün rolü
Effects of hepatocyte growth factor on dentritic cell generation from bone marrow CD34(+) stem cells
  1. Tez No: 69314
  2. Yazar: ERCÜMENT OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Hepatosit growth faktör{HGF) kök hücre gelişimini, farklılaşmasını direk ve indirek yollarla önemli ölçüde potansiyalize eden bir faktör olup, hematopoezde yer alan EL-3, GM-CSF, Eritropoetin'inin etkilerini güçlendiren ve bağışıklık sistemi reaksiyonlarında ki önemi her geçen gün daha da anlaşılan bir sitokindir. Son yıllarda bağışıklık sistemi reaksiyonlarının başlatılmasında ve idame ettirilmesindeki rolü belirginleşen dendritik hücreler(DH) ise kök hücreden GM- CSF ve TNF kombinasyonu ile üretilebilmektedir. Bu çalışma, kök hücreden, DH gelişimine uzanan yolda HGF'nin rolünü araştırmak üzere planlanmıştır. Çalışmada, üç sağlıklı gönüllünün kemik iliğinden elde edilen kök hücreler, DH gelişiminde test edilmesi planlanan TNF-ct, GM-CSF, HGF ile değişik kombinasyonlarda 12 gün süre ile inkübe edilmişlerdir. Oluşan hücre popülasyonlarının akım sitometresi ile yüzey fenotipine, ışık mikroskopisi ile morfolojik özelliklerine ve mikst lenfosit reaksiyonu ile fonksiyonel kapasitelerine bakılarak DH oluşumu değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda HGF'nin tek basma DH gehşimini GM-CSF, TNF ve GM-CSF+TNF kombinasyonundan çok daha fazla oranlarda indüklediği, GM- SCF'in DH ve monosit gelişimine olan etkilerini potansiyalize ettiği, ancak TNF ile beraber kullanılması halinde, etkilerinin nötralize olduğu saptandı. Bu çalışmanın ilk olması nedeniyle, elimizdeki verilerin farklı protokoller düzenlenerek yeni araştırmalarla desteklenmesi gerektiği kanatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatocyte growt factor (HGF) is known to have a direct or indirect potential in the development and differentiation of stem cells, it also potentiates the effects of IL-3, GM-CSF and erythropoetin all of which are involved in normal hematopoiesis. On the other hand, HGF was recently understood to play an important role in immunological response. Dendritic cells (DC) that initiates and maintains immunological response can be genarated from stem cells by GM-CSF+TNF combination. This study was designed to investigate the role of HGF on DC generation from bone marrow stem cells. Stem cells obtained from three healthy donors were incubated with TNF,GM- CSF and HGF at various combinations for 12 days. Newly generated cell populations were assessed for surface markers, morphology and functional capacities by flow cytometer, light microscopy and mixed lymphocyte reaction, respectively. Results indicated that HGF generates dendritic cells at greater levels as compared to GM-CSF, GM-CSF+TNF. It also potentiates the effects of GM- CSF on DC and monocytes generation but these effects appears to be neutralised when TNF is included. In view of this preliminary data, we believe further studies are warranted using diferent protocols to delineate fully the effect of HGF on dendritic cells production and function. 44