Hitit Devleti'nin Batı Anadolu ile yapılan antlaşmaları
Treaties of the Hittite with Western Anatolia
  1. Tez No: 693150
  2. Yazar: OSMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
M.Ö. 1650-1200 arası Anadolu'da varlık göstermiş olan Hitit Devleti Anadolu'da etkin bir güç olarak yer almıştır. Yaklaşık olarak beşyüz yıl Anadolu'da varlık gösteren Hitit Devleti'nin etki alanı neredeyse Anadolu'nun tamamını kapsamıştır. Hitit Devleti'nin Anadolu'da etkin bir güç olmasının nedeni iyi örgütlenmiş bir idari yapıya sahip olmalarıdır. İdari yapılanmasını ve siyasi politikasını dönemin şartlarına göre uyum içerisinde gerçekleştiren Hitit Devleti, diğer devletlerle gerçekleştirdiği siyasi münasebetlerinde birçok başarılar elde etmiştir. Bu çalışmanın amacı Hitit Devleti'nin Batı Anadolu devletleriyle yapılan devlet antlaşmalarını incelemek ve antlaşma metinlerine göre ilişkileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
B.C Hittite State, which existed in Anatolia between 1650-1200, took places an effective power in Anatolia. The sphere of influence of the Hittite State, which existed in Anatolia for approximately five hundred years, covered almost the whole of Anatolia. The reason why the Hittite State was an effective power in Anatolia was that they had a well organized administrative structure. The Hittite State, which carried out its administrative structure and political policiy in harmony with the conditions of the period, achieved many successes in its political relations with other states. The aim of this study is to examine the state treaties of the Hittite State with the Western Anatolian states and to reveal the relations according to the treaty texts.