Batı Anadolu, Ege adaları ve Kıta Yunanistan'da ele geçen Hitit kökenli-etkili eserler
Hittite origin-influenced artifacts in western Anatolia, Aegean islands, and Mainland Greece
  1. Tez No: 227578
  2. Yazar: SERKAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tez çalışmasında; M.Ö. II. binde Batı Anadolu, Ege Adaları ve Kıta Yunanistan'daki Hitit etkili- kökenli eserler incelenmeye çalışılmıştır. M.Ö. II. binde Hitit kültürüne ait bazı etkinliklerin görüldüğü Ege Havzası'nda bulunmuş eserlerden yola çıkılarak Ege Havzası'nın Orta Anadolu kültürleriyle olan ilişkisi ele alınmıştır. Arkeolojik verilerden yola çıkılarak siyasi ve kültürel sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.Hitit Devleti ile Ege Havzası kültürleri arasındaki ilişkiler ülkemizde yeterince ilgi görmemiştir. Son yıllarda bölgede çıkarılan eserler yavaş yavaş ilgiyi bölge üzerine çekmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalar sayesinde Hitit- Ege ilişkisinde önemli bir aşama sağlanmıştır. Böylelikle hem Ege Havzası'nda bulunmuş olan Hitit etkili- kökenli eserler hakkında bilgi sahibi olunmuş hem de Hitit- Ege ilişkisinde şimdiye kadar yayımlanmış tüm araştırmalar derlenerek, bu araştırmalara göre ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In his thesis, the artifacts originated and/or influenced by Hittite in Western Anatolia, Aegean islands, and Continent Greece in II nd Millennium BC have been tried to be inquired. The relationship between Aegean River area and Central Anatolian cultures have been considered in respect to the artifacts found in the in II Millennium BC. Besides, some political and cultural results have been removed from the mentioned archeological artifacts.There are not many studies investigating the Hittite-Aegean relationship in our country. The artifacts unearthed in this area in the recent years have been drawing attention gradually to this area. Thus, this research aims at adding to the body of knowledge in Hittite influenced-origin artifacts found in the Aegean area. Moreover, all the previous studies published in Hittite-Aegean relationship are reviewed in relation to each other. I believe that this research will provide an important step in understanding the Hittite-Aegean relationship.