Dâhilde işleme ve geçici kabul rejimleri kapsamında ihraç edilen mallardan kaynaklanan Katma Değer Vergisinin iade süreci ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar
The return process of the Value Added Tax arising from the goods exported within the scope of inward processing and provisional acceptance regimes and the problems encountered in this process
  1. Tez No: 693180
  2. Yazar: MEHMET DURAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ YEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uluslararası ticaretin gelişmesi ile rekabet ulusal düzeyden uluslararası düzeye taşınmış durumdadır. Ülkeler uluslararası piyasadan pay alabilmek için teşvik ve yardım uygulamaları uygulamaktalar. Ülkemizde de bu kapsamda uygulanmakta olan Dâhilde İşleme Rejimi firmaların uluslararası rekabet gücü kazanmasında önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde yapılan toplam ihracat tutarının yarısına yakını Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında gerçekleşmektedir. Dâhilde İşleme Rejimi ile ihracat artışı sağlanırken aynı zamanda Türk malı imajına ve üretimine zarar vermemesi amaçlanmaktadır. Ancak uygulamada Dâhilde İşleme Rejiminin neden olduğu yurtiçinde hammadde ve ara mal üretimi yapan firmalar üzerindeki olumsuzlukların giderilmesi teşvikten beklenen faydanın sağlanmasında önemlidir. Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yurtiçinde temin edilen hammadde ve ara mallardan kaynaklanan KDV'nin iade edilmesi sürecinde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların giderilmesi yönünde atılacak adımlar teşvik uygulamasının başarısında önemlidir. Bu çalışma ile Dâhilde İşleme Rejimi ve Katma Değer Vergisi genel hatlarıyla anlatılmış özellikle de DİİB kapsamında KDV iade süreci anlatılması sonrasında bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of international trade, competition has moved from the national level to the international level. Countries apply incentives and aid practices in order to get a share from the international market. The Inward Processing Regime, which is also being implemented in our country in this context, has an important place in the international competitiveness of companies. Nearly half of the total export amount in our country It takes place within the scope of Inward Processing Regime. With the Inward Processing Regime, it is aimed not to harm the image and production of Turkish goods while increasing exports. Within the scope of the Inward Processing Regime, the determination of the problems encountered in the process of returning the VAT arising from the raw materials and intermediate goods supplied domestically and the steps to be taken to eliminate these problems are important in the success of the incentive application. In this study, Inward Processing Regime and Value Added Tax are explained in general terms, especially after the VAT refund process within the scope of DIIB, the problems encountered in this process and solution suggestions are emphasized.