Elektrik dağıtım şebekelerinde farklı tasarım seçimlerinin güç kaybı ve maliyet analizleri
Power loss and cost analysis of different design choices in electricity distribution networks
- Tez No: 693181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEKİL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişmekte olan illerimizde sanayi yapılanmasının getirdiği enerji ihtiyacı aynı zamanda bu enerjinin son tüketiciye kadar uygun maliyetler ile ulaştırılmasını da gerektirmektedir. Bu ihtiyaç ülkemizde elektrik dağıtım şirketlerince karşılanmaya çalışılsa da, dağıtım şirketlerinin maddi, iş gücü ve zaman olarak eksik kaldığı alanlarda müteşebbis yatırımları ile çözüme ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu durumda yapılması gereken üretim maliyetlerini düşürmeye çalışmamıza ek olarak ileriye dönük projelerin öngörülerek, kaynakları en faydalı şekilde kullanarak; tüketiciye düşük maliyet ile bu enerjiyi sağlamaktır. Nitelikli enerji ve iş gücü kaybını engellemenin bir yolu da şebeke tasarımının doğru planlanmış olmasıdır. Büyüyen ve gelişen şehirlerin, sanayileşmenin ve yaşam alanlarının olduğu her bölgede enerjinin arzı arttığı gibi bu arzın güvenliği, verimi ve tasarımı da önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında Kocaeli İli Başiskele İlçesi Karadenizliler Mahallesinde 150 bin m² alana sahip bir bölgede enerji ihtiyacı ve mevcut durumda 19 adet müteşebbis yatırımlar ile yapılan trafo tesisleri yerine düzenli bir yatırım planlaması ile oluşacak güç kaybı ve maliyet farklıları incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda oluşan bulgular yeni planlamanın maliyet ve güç kaybı açısından daha verimli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The energy need brought by the industrial structuring in our developing provinces also requires that this energy be delivered to the end consumer at affordable costs. Although this need is tried to be met by electricity distribution companies in our country, it is tried to reach a solution with entrepreneurial investments in areas where distribution companies are lacking in terms of material, labor and time. In this case, in addition to trying to reduce the production costs that need to be done, by predicting future projects, using the resources in the most beneficial way; to provide this energy to the consumer at low cost. One of the ways to prevent the loss of qualified energy and workforce is to have the network design planned correctly. In every region with growing and developing cities, industrialization and living spaces, the supply of energy increases, as well as the security, efficiency and design of this supply. In this thesis, energy requirement in a region which 150.000 m² in Karadenizliler Quarter of Başiskele District of Kocaeli Province and power loss and cost differences that will occur with a regular investment planning instead of transformer facilities made with 19 entrepreneur investments are examined. Findings resulting from the study show that the new planning is more efficient in terms of cost and power loss.