Erythrai 1970 Akropolis kazıları seramik buluntuları
The pottery findings from the 1970 Acropolis excavations at Erythrae
- Tez No: 693198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GENÇLER GÜRAY, PROF. DR. BİLLUR TEKKÖK KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tez çalışmasında; Ankara Üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Akurgal Kütüphanesi'nde muhafaza edilen, 1970 senesi Erythrai kazı sezonunda ortaya çıkarılan toplam 634 seramik buluntusunun stilistik özellikleri ve genel kronolojisi tanımlanmıştır. Söz konusu seramikler; bu tez çalışması kapsamında ilk defa belgelenmiş olup, M.Ö. 7. ve 6. Yüzyıl'larda Kuzeybatı İonia bölgesindeki Khios adasında ve yüksek olasılıkla komşusu Erythrai'da üretilmiş olan seramik çeşitleri hakkında bilgi sağlamaları açısından önem arz ederler. Seramik buluntuları; yazılı tanımlama, fotoğraflama ve çizim yoluyla belgelenip dijital ortama aktarıldıktan sonra, benzer buluntular içeren yayınların yardımıyla, sırasıyla üretim yerleri, ait oldukları yüzyıl, ait oldukları stil, son olarak da formlarına göre alt gruplar halinde kataloglanmıştır. Sonuç olarak 608 parça Khios seramiği, 24 parça Khios dışı Doğu Yunan seramiği ve 2 parça Kıta Yunanistan seramiğiyle söz konusu buluntu grubunun ağırlıklı olarak Khios seramiğinden ibaret olduğu anlaşılmıştır. Khios seramiğinin 2 ana geleneğinden birini oluşturan Khios kadehlerinin M.Ö. 690'dan M.Ö. 550'ye kadarki gelişiminin yanında kulp hizasındaki plastik düğmeleriyle bilinen“Erythrai kadehleri”ne 3 parça, bu tez çalışması kapsamında belgelenmiştir. Ayrıca Khios seramiğinin 2 ana geleneğinden diğerini oluşturan Sfenks ve Aslan stilinde bezenmiş, nadir görülen dörtnala koşan süvari frizli kapak parçası da bu tez çalışması sonucunda belgelenmiş başka bir önemli buluntudur.
Özet (Çeviri)
The stylistic characteristics and general chronology of a total of 634 pottery findings dug out during the 1970 Erythrae excavations and preserved at the Akurgal Library at the Faculty of Languages, History and Geography of the university of Ankara have been defined in the course of this master's thesis. These pottery findings, which have been documented for the first time within this master's thesis, provide significant evidence related to the kind of pottery produced during the 7th and 6th centuries BC on the island of Chios and most probably at its neighbouring city Erythrae, both situated within the northwestern part of Ionia. After having been documented with written descriptions, photographs and drawings, which have been later digitized, the pottery evidence has been then catalogued into subgroups respectively by their place of production, their century, their style and finally their shape, with the help of publications which contained similar pieces. As a result, with 608 pieces of Chian pottery, 24 pieces of East Greek pottery outside Chios and 2 pieces belonging to mainland Greece, it was understood that the pottery assemblage was mainly composed of Chian pottery. Besides the evolution of the Chian chalice from 690 to 550 BC, 3 pieces of so-called“Erythraian chalices”, which peculiarly possess plastic buds at the level of their handles, were documented within this master's thesis. Moreover, the piece of lid decorated in the Sphinx and Lion style and carrying a rare frieze of galloping horsemen is another important finding resulting from this master's thesis.