Yoğun bakımda nazogastrik tüp ile beslenen hastalara uygulanan abdominal aromaterapi masajının gastrointestinal semptomlara etkisi
The effect of abdominal aromatherapy massage on gastrointestinal symptoms of patients fed with a nasogastric tube in intensive care unit
- Tez No: 693258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEFTUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma“yoğun bakımda nazogastrik tüp ile beslenen hastalara uygulanan abdominal aromaterapi masajının gastrointestinal semptomlara etkisi”ni incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmanın verileri literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan klinik durum bilgisi formu, parametre izlem formu ve klinik karar destek sistemi aracılığıyla, araştırmacı tarafından toplandı. Çalışmanın örneklemini oluştururan 129 yoğun bakım hastasının 43'ü kontrol, 43'ü abdominal masaj ve 43'ü abdominal aromaterapi masaj grubunu oluşturdu. Her grup demografik özellikler açıcından benzerdi. Abdominal masaj ve abdominal aromaterapi masaj gruplarına sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere 10 dakika süreyle altı gün boyunca masaj uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Gastrointetinal semptomlar, her grupta yer alan hastalar için sabah ve akşam olarak kaydedildi. Abdominal aromaterapi masajının defekasyon sıklığı, diyare, kusma ve abdominal distansiyon ölçümlerinin karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Defekasyon sıklığında 2. günden itibaren artma, diyare, kusma ve abdominal distansiyon semptomlarında ise 6. günde azalma meydana geldiği belirlendi. Gastrik rezidüel volüm ölçümünde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak; abdominal aromaterapi masajı, yoğun bakımlarda nazogastrik sonda ile enteral beslenen hastalarda görülen defekasyon sıklığını arttırıp, gastrointestinal semptomlar olan abdominal distansiyon, diyare ve kusmayı azaltarak, yoğun bakımlardaki beslenmeye olumlu katkı sağlayan non-farmakolojik, tamamlayıcı, düşük riskli ve az maliyetli bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to examine 'the effect of abdominal aromatherapy massage on gastrointestinal symptoms of patients fed with a nasogastric tube in intensive care unit'. The data of the study were collected in line with the literature by the researcher through the clinical state information form created by the researcher, parameter monitoring form and clinical decision support system. 129 intensive care patients had constituted the sample of the study. 43 of them were the control group, 43 of them were abdominal massage and 43 of them were abdominal aromatherapy massage group. Each group was similar in terms of demographic characteristics. Massage was applied to the abdominal massage and abdominal aromatherapy massage groups for 10 minutes twice a day, in the morning and evening, for six days. No application was applied to the control group. Gastrointestinal symptoms were recorded in the morning and evening for patients in each groups. There was a statistically significant difference in the comparison of diarrhea, vomiting and abdominal distension measurements. It was determined that the frequency of defecation increased from the 2nd day, and the symptoms of diarrhea, vomiting and abdominal distension decreased on the 6th day. There was no statistically significant difference in gastric residual volüme measurement. As a result; abdominal aromatherapy massage shows that it is a non-pharmacological, complementary, low-risk and low-cost method that contributes positively to nutrition in intensive care units by increasing the frequency of defecation seen in patients fed enterally with a nasogastric tube and reducing gastrointestinal symptoms such as abdominal distention, diarrhea and vomiting.