Genç erkek basketbolcularda fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan kuvvet antrenmanlarının performansa etkisi
The effect of strength training with functional sport equipments on young male basketball players' performance
- Tez No: 693267
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan kuvvet antrenmanlarının performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Gaziantep'te çeşitli takımlarda basketbol oynayan 14-16 yaş grubu 32 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Basketbol antrenmanına ek olarak, fonksiyonel spor ekipmanları ile kuvvet antrenmanı grubuna (FSEKAG) 10 hafta ve haftada 3 gün kuvvet antrenmanları uygulanmıştır. Kontrol grubuna (KG) sadece basketbol antrenmanı yaptırılmış ve ekstra herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Gruplara dinamik denge, wingate alt ekstremite ve wingate üst ekstremite anaerobik performans testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of strength training with funcitonal sport equipments on performance. 32 men, aged between 14-16, playing basketball in various teams in Gaziantep voluntarily participated in the study. In addition to basketball training, strength training was applied to the strength training group with functional sport equipments (FSEKAG) for 10 weeks and 3 days a week. The control group (KG) was only trained for basketball and no extra training program was applied. Dynamic balance, wingate lower extremity and wingate upper extremity anaerobic performance tests were applied to the groups.