Alzheimer ve periodontitis rat modelinde Salvia officinalis'in etkisi
The effect of Salvia officinalis on alzheimer's disease and periodontitis rat model
- Tez No: 693266
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: ÇalıĢmamızda ratlarda periodontitis ve Alzheimer hastalığını (AH) taklit eden iki modelde iki hastalık arasındaki olası etkileĢimin periodontal dokulardaki enflamasyon ve iNOS ekspresyonu ile incelenmesi ve S.officinalis'in her iki durumun geliĢimindeki düzeltici etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢmamız rastgele 8 gruba ayrılan 80 Wistar albino ratta yapıldı: Kontrol (K), S.officinalis(S), Periodontitis(P), Periodontitis+ S.officinalis(PS), Alzheimer(A), Alzheimer+S.officinalis(AS), Alzheimer+ periodontitis(AP), Alzheimer+periodontitis+ S.officinalis(APS) grupları. AH benzeri modelde; AlCl3 (10 mg/kg/gün) ve d-gal (150 mg/kg/gün) i.p. olarak ve S.officinalis ekstresi (100 mg/kg/gün) oral gavaj ile 21 gün uygulandı. Periodontitis maksiller 2.molar diĢlere ligatür ile deneyin son 14 gününde indüklendi. Ratların sakrifikasyonunun ardından histomorfometrik ve histopatolojik analizler ile birlikte hipokampüste Amiloid-β (Aβ) ve periodontal dokularda iNOS ekspresyonu değerlendirildi. Bulgular: A ve AS gruplarında kontrollere kıyasla artmıĢ alveoler kemik kaybı (AKK) belirlendi (p0,05). Aβ birikiminin en Ģiddetli olduğu AP grubu iken, P grubunda 2 ratta Aβ birikimi dikkat çekti. A grubunda periodontal dokularda bazı hücrelerde iNOS ekspresyonu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the possible interactions between periodontitis and Alzheimer's disease (AD) by evaluating inflammation and iNOS expression in periodontal tissues in two rat models mimicking and the ameliorate effects of S.officinalis on both diseases. Methods: Our study was performed on 80 Wistar albino rats randomly divided into 8 groups: Control (C), S.officinalis(S), Periodontitis(P), Periodontitis+ S.officinalis(PS), Alzheimer(A), Alzheimer+S.officinalis(AS), Alzheimer+ periodontitis(AP), Alzheimer+periodontitis+ S.officinalis(APS). In AH like model; AlCl3 (10 mg/kg/day) and d-gal (150 mg/kg/day) i.p. and S.officinalis extract (100 mg/kg/day) by oral gavage for 21 days. Periodontitis was induced by ligature to maxillary 2nd molar teeth in the last 14 days of the experiment. After sacrification of the rats, Amyloid-β (Aβ) deposition in the hippocampus and iNOS expression in periodontal tissues were evaluated, histomorphometricly and histopathologically. Results: Increased alveolar bone loss (ABL) was found in groups A and AS compared to controls (p0,05). While the AP group with the highest Aβ accumulation, Aβ accumulation was noted in 2 rats in group P. INOS expression was detected in some cells in periodontal tissues in group A.