Üç CM ve daha küçük boyutlu opere küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda tümör boyutunun sağkalım, visseral plevra invazyonu ve lenf nodu metastazı ile ilişkisi
- Tez No: 693272
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÜÇVET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akciğer kanseri günümüzde en çok tanı alan ve kanser ilişkili ölümlerde ilk sırada yer alan kanser türüdür Ülkemizde yıllık yaklaşık 35 000 hasta yeni tanı almakta, 5 yıllık sağkalım % 9'dur. Hastalığın prognozunu öngörmede en önemli faktör TNM ile belirlenen evredir. Çalışmamızda 3 cm ve daha küçük boyutlu opere küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda tümör boyutunun sağkalım, visseral plevra invazyonu ve lenf nodu metastazı ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2012- Aralık 2018 tarihleri arasında KHDAK tanısıyla opere edilen, kati patoloji raporuna göre 3 cm ve daha küçük boyutlu tümörü olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Pnömonektomi yapılanlar, neoadjuvan tedavi alanlar, başka onkolojik tanısı olanlar, karsinoid tümörler, mediastinal plevra, paryetal plevra veya büyük damar invazyonu olan olgular çalışmadan dışlandı. Çalışma kriterlerini karşılayan 614 hastanın yaş, cinsiyet, ek hastalık, tümör boyutu, tümör histolojisi, visseral plevra invazyonu, lenf nodu metastazı, lateralizasyon, operasyon tekniği, sleeve gerekliliği, insizyon seçimi verileri dökümante edildi. Bu verilerle visseral plevra invazyonu, tümör boyutu, lenf nodu metastazı ve sağkalım üzerine etkileri analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 61,15±8,7 yıl (17-84) olan 614 hasta dahil edilmiş olup, 503'ü erkek 111'i kadındı. Ortalama tümör boyutu 2.27±0,6 (0,3-3) cm olup, 28 hastada tümör 1 cm ve daha küçük, 227 hastada 1 ila ≤2 cm arası, 359 hastada 2 ila ≤3 cm arasındaydı. Beş yüz altı hastada lenf nodu metastazı saptanmazken, 65 hastada hiler lenf nodu metastazı (N1), 20 hastada skip mediastinal lenf nodu metastazı, 23 hastada ise hiler ve mediastinal lenf nodu metastazı (N1+N2) saptandı. Seksen dört hastada visseral plevra invazyonu saptanırken, 530 hastada visseral plevra invazyonu yoktu. Üç yüz yirmi dört hastanın histolojik tipi adenokarsinom, 287 hastanın non-adenokarsinomdu. Histolojik olarak adenokarsinom subgrubunda ve tümör boyutu 2 ila ≤3 cm arasında olan hasta grubunda visseral plevra invazyonu daha sıktı. Erkek cinsiyet ve daha büyük boyutlu tümörlerde lenf nodu metastazı sıklığının arttığı, lenf nodu metastazı olan hasta grubunda sleeve rezeksiyon gerekliliği ve torakotomi oranının istatistiksel olarak daha fazla olduğu saptandı. Tümör boyutu 2 ila ≤3 cm arasında olan hasta grubunda visseral plevra invazyonu ve lenf nodu metastazı daha fazlaydı. Kadınlar, genç hasta grubu, ek hastalığı ve lenf nodu metastazı olmayan hasta grubu anlamlı derecede daha iyi sağkalım oranına sahipti. Sonuç: Tümör boyutu arttıkça visseral plevra invazyonu ve lenf nodu metastazı istatistiksel olarak anlamlı oranda artmaktadır. Yine tümör boyutu daha büyük hasta grubunda sağkalım oranı daha düşük olmakla birlikte istatistiksel analizinde anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is by far the most common cause of cancer death worldwide. There are around 35,000 new lung cancer cases in Turkey every year, with the 5-year survival rate of 9 %. TNM stage is the most important determinant in predicting the prognosis of the disease. This study aimed to examine the relationship of tumor size with survival, visceral pleural invasion, and lymph node metastasis in patients with operated non-small cell lung cancer of 3 cm or less. Materials and Methods: Patients who were operated on with the diagnosis of NSCLC and had tumors of 3 cm or less according to the definitive pathology report were retrospectively analyzed between January 2012 and December 2018 at the Health Sciences University Izmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Health Practice and Research Center Thoracic Surgery Clinic. Patients with pneumonectomy, neoadjuvant therapy, other oncological diagnosis, carcinoid tumors, mediastinal pleura, parietal pleura or large vessel invasion were excluded from theis study. Age, gender, comorbidity, tumor size, tumor histology, visceral pleural invasion, lymph node metastasis, lateralization, operation technique, sleeve requirement, incision selection data of 614 patients who met the study criteria were documented. With these data, the effects on visceral pleural invasion, tumor size, lymph node metastasis and survival were analyzed. Results: A total of 614 patients with a mean age of 61..15±8,.7 years (17-84) were included in our study, of which 503 were males, and 111 were females. The mean tumor size was 2.27±0.6 (0.3-3) cm, the tumor was 1 cm or smaller in 28 patients, between 1 and ≤ 2 cm in 227 patients, and between 2 and ≤ 3 cm in 359 patients. While lymph node metastasis was not detected in 5,600 patients, hilar lymph node metastasis (N1) was found in 65 patients, skip mediastinal lymph node metastasis in 20 patients, and hilar and mediastinal lymph node metastasis (N1+N2) in 23 patients. While the visceral pleural invasion was detected in 84 patients, 530 patients did not have the visceral pleural invasion. The histological type was adenocarcinoma in three hundred and twenty-four patients, and non-adenocarcinoma in 287 patients. Histologically, the visceral pleural invasion was more common in the adenocarcinoma subgroup and the patient group with a tumor size between 2 and ≤ 3 cm. It was determined that the frequency of lymph node metastasis increased in males gender and larger tumors, and the rate of sleeve resection and thoracotomy was statistically higher in the patient group with lymph node metastasis. Visceral pleural invasion and lymph node metastasis were more common in the patient group whose tumor size was between 2 and ≤ 3 cm. The women, younger patient group, patient group without comorbidity and lymph node metastases had a significantly better survival rate. Conclusion: As the tumor size increases, visceral pleural invasion and lymph node metastasis increased statistically significantly. Although the survival rate was lower in the larger tumor group, no significant difference was found in the statistical analysis.