Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile lobektomi veya daha geniş rezeksiyon yapılan hastalarda preoperatif PET-BT'nin tanısal verimliliği
Diagnostic efficiency of preoperative PET-CT in patients undergoing lobectomy or more extensive resection for non-small cell lung cancer
- Tez No: 907411
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜÇVET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Akciğer kanserinin en sık görülen alt tipi küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olup erken evre hastalıkta prognoz açısından en etkili tedavi şekli cerrahi rezeksiyonlardır. Güncel rehberlerin de önerisiyle Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) çekilerek bu hastalarda klinik bir evre oluşturulmakta ve tedavi sürecinin planlaması yapılmaktadır. Çalışmamızda KHDAK nedeniyle lobektomi veya daha geniş rezeksiyon yapılan hastalarda preoperatif çekilen PET-BT'nin tanısal verimliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Ağustos 2020 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında KHDAK nedeniyle opere edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. KHDAK nedeniyle lobektomi veya daha geniş rezeksiyon yapılan, neoadjuvan tedavi almayan, PET-BT çekimi hastanemizde yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Postoperatif patoloji verileri referans alınarak PET-BT bulguları kitle, lenf bezleri ve varsa ek nodül açısından incelendi. BULGULAR: Çalışmaya 64.2 ± 8,03 yaş ortalamasına sahip 261 erkek ve 56 kadın hasta dahil edildi. Primer tümör boyutu 4,1 ± 2,17 cm'di. PET-BT, kitle için 317 hastanın 20'sinde yanlış negatif sonuç verdi ve sensitivitesi %93,7'ydi. Adenokarsinom, küçük ve periferik tümörlerde yanlış negatiflik daha fazla saptandı. Altmış üç hastada N1 lenf bezleri ve 35 hastada N2 lenf bezleri pozitifti. PET-BT'nin N1 lenf bezleri için sensitivitesi %32,6 ve spesifitesi %93,5 olarak hesaplandı. Daha geniş rezeksiyon yapılan, büyük ve santral tümörlerde yanlış negatiflik ve doğru pozitiflik oranı daha fazla bulundu. N2 lenf bezleri için PET-BT'nin pozitif öngörü değeri (PPV) %30 ve negatif öngörü değeri (NPV) %90,9 olarak hesaplandı. 65 yaş altı hastalarda ve PET-BT'de N1 pozitif hastalarda anlamlı, adenokarsinomlarda ise anlamlıya yakın derecede yanlış negatiflik oranı artmış olarak bulundu. Üç yüz on yedi hastanın 46'sında saptanan ek nodüllerin 26'sı (%57) maligndi ve bunların 19'u adenokarsinomdu. PET-BT'nin ek nodül için sensitivitesi %50 ve spesifitesi %85 olarak bulundu. Büyük tümörlü hastalarda nodül için yanlış negatiflik ve doğru pozitiflik daha yüksek oranda saptandı. SONUÇ: Primer tümörü değerlendirmede PET-BT %6,3 oranında yanılabilir. N durumu için PET-BT'nin negatifliği değerlidir, pozitiflik durumunda patolojik doğrulama yapılmalıdır. PET-BT'de negatiflik saptansa bile adenokarsinomlularda ve klinik N1 pozitifliği olan hastalarda artan N2 hastalık ihtimali akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: The most common subtype of lung cancer is non-small cell lung cancer (NSCLC), and the most effective treatment method in terms of prognosis in early-stage disease is surgical resection. Positron Emission Tomography-Computed Tomography (PET-CT) is performed with the recommendation of current guidelines to establish a clinical stage in these patients and plan the treatment process. Our study aimed to investigate the diagnostic efficiency of preoperative PET-CT in patients who underwent lobectomy or more extensive resection due to NSCLC. MATERIALS AND METHODS: Patients who underwent surgery for NSCLC in our clinic between August 2020 and August 2023 were retrospectively reviewed. Patients who underwent lobectomy or more extensive resection for NSCLC, who did not receive neoadjuvant therapy, and who underwent PET-CT imaging in our hospital were included in the study. Postoperative pathology data were taken as reference and PET-CT findings were examined in terms of mass, lymph nodes, and additional nodules, if any. RESULTS: The study included 261 male and 56 female patients with a mean age of 64.2 ± 8.03 years. The primary tumor size was 4.1 ± 2.17 cm. PET-CT gave false-negative results for the mass in 20 of 317 patients and its sensitivity was 93.7%. False-negative results were detected more frequently in adenocarcinoma, small, and peripheral tumors. N1 lymph nodes were positive in 63 patients and N2 lymph nodes were positive in 35 patients. The sensitivity of PET-CT for N1 lymph nodes was calculated as 32.6% and its specificity was calculated as 93.5%. False-negative and true-positive rates were found to be higher in larger and central tumors that underwent more extensive resection. The positive predictive value (PPV) of PET-CT for N2 lymph nodes was calculated as 30% and the negative predictive value (NPV) as 90.9%. In patients under 65 years of age and in patients with N1 positive PET-CT, the false negative rate was found to be significantly higher, and in adenocarcinomas, it was found to be nearly significant. Of the additional nodules detected in 46 of 317 patients, 26 were malignant, and 19 of them were adenocarcinomas. The sensitivity of PET-CT for additional nodules was found to be 50% and the specificity was found to be 85%. In patients with large tumors, the false negative and true positive rates for nodules were higher. CONCLUSION: PET-CT may be mistaken by 6.3% in the evaluation of the primary tumor. Negativity of PET-CT is valuable for N status, and pathological confirmation should be performed in case of positivity. Even if negativity is detected in PET-CT, the increased possibility of N2 disease should be kept in mind in patients with adenocarcinoma and clinical N1 positivity.