Opere edilen akciğer adenoskuamoz karsinomlu hastalarda klinik ve patolojik özelliklerin sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 948838
  2. Yazar: EZGİ AMİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLTERİŞ TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç Küçük hücreli dışı akciğer karsinomunun bir türü olan adenoskuamoz karsinom (ASC) nadir görülen bir malignitedir. ASC, kötü prognozu ile bilinen ve iki ayrı histopatolojik türü içerisinde barındıran akciğer karsinomudur. Prevelansının az olması nedeniyle bu patolojik türe ait sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada ASC'nin klinik, cerrahi, patolojik özelliklerinin tanımlanması, bunların sağkalım üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi ve rezeksiyon türüne göre değişen özelliklerin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2009 ile Haziran 2019 yılları arasında ASC nedeniyle opere edilen ve bilgilerine eksiksiz olarak ulaşılan 111 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak demografik veriler, preoperatif radyolojik bulgular, solunum fonksiyon testi (SFT) parametreleri, cerrahi parametreler, postoperatif patoloji verileri, postoperatif komplikasyonlar, yatış gün sayıları, genel sağkalım (GS) ve hastalıksız sağkalım (HS) süreleri kayıt altına alındı. Verilerin GS ve HS üzerine olan etkileri incelendi. Hastalar rezeksiyon türüne göre sublobar rezeksiyon yapılanlar, lobektomi yapılanlar ve pnömonektomi yapılanlar olarak üç gruba ayrıldı. Hasta verileri gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sayısal parametrelerinin gruplar arasında karşılaştırılmasında, 2'li gruplar için bağımsız örneklem t testi ve Mann Whitney-U testi kullanılırken, 3'lü grup karşılaştırmasında Kruskal Wallis-H testi kullanıldı. Krukal Wallis-H testinin anlamlı çıkması durumunda, Pairwise Corporation testi kullanıldı. Sağkalım ve hastalıksız sağkalım süresi ile araştırma parametreleri arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için Kaplan Maier analizi ve log-rank testi ile Cox regresyon analizi kullanıldı. xi Bulgular Hastaların 102'si erkek, 9'u kadındı, yaş ortalaması 63,73 idi. Tümör %58,7 oranında periferik lokalizasyonda görüldü. VATS yapılan hastalarda medyan yatış gün sayısı (7 gün) torakotomi yapılanlarınkine göre (8,5 gün) anlamlı olarak daha kısaydı (p=0,04). Postoperatif komplikasyon gelişen hastaların ortalama yatış süresi 13,6 günken; komplikasyon gelişmeyen hastalarda 8,2 gün olarak bulundu (p=0,001). Uzamış hava kaçağı görülen hastaların ortalama yatış süresi 17 gün iken diğer komplikasyonlara sahip olan hastaların ortalama yatış süresi 9 gün olarak tespit edildi (p=0,001). N2a ve N2b evresindeki hastalarda N0 ve N1 evrelerindeki hastalara göre daha düşük 2 yıllık ve 5 yıllık GS-HS oranları saptandı (p=0,001). 2 ve 5 yıllık en düşük (%28,6, %14,3) GS oranı evre IIIB hastalarda görüldü (p=0,002, p=0,020). Hastaların %5'ine sublobar rezeksiyon, %65'ine lobektomi ve %28,8'ine pnömonektomi yapıldığı tespit edildi. Hastaların iki yıllık GS oranı %52,2 ile en düşük olarak pnömonektomi yapılan hastalarda görüldü (p=0,035). Rezeksiyon türüne göre yapılan analizlerde sublobar rezeksiyonlar daha ileri yaştaki (69,5) hastalara uygulanmış olarak, pnömonektomi ise daha genç yaştaki (61,3) hastalara uygulanmış olarak bulundu (p=0,012). Hastaların SFT'lerindeki en düşük ortalama FEV1, sublobar rezeksiyonlarda (1,77 litre, %61,67) görülürken, en yüksek ortalama FEV1 pnömonektomi yapılan hastalarında (2,27, %75,76) görüldü. Sublobar rezeksiyonun periferik tümörlere yapıldığı, pnömonektominin ise santral tümörlere daha fazla yapıldığı bulundu (p=0,001). Tümör boyut ortalaması en yüksek (5,63 cm) pnömonektomi uygulanan hastalarda ve en düşük (3,38 cm) olarak da sublobar rezeksiyon uygulanan hastalarda görüldü (p=0,006). Pnömonektominin daha ileri evredeki hastalara uygulandığı tespit edildi (p=0,010). Pnömonektomi yapılan hastaların çoğunda (%53), plevral invazyon saptanmadı (p=0,02). Sonuç Adenoskuamoz karsinom erkek nüfusta daha fazla görülen ve lokalizasyonu genellikle periferik olan bir KHDAK'tır. Tüm KHDAK'ta olduğu gibi lenf nodu evresinin ve patolojik evrenin ileri olması sağkalımı düşürmektedir. ASC'de yüksek xii lenf nodu metastazı ve yüksek plevral invazyon insidansı mevcuttur. Uygun hastalara cerrahi olarak düşük sağkalım sürelerine sahip pnömonektomi ve sublobar rezeksiyonlar yerine lobektomi planlanmalıdır. Bu sebeple preoperatif invaziv mediyastinal evrelemeye ve tarama programlarına özen gösterilmelidir. Minimal invaziv cerrahi geçiren ve postoperatif komplikasyon gelişmeyen hastaların yatış süreleri daha kısadır.
Özet (Çeviri)
Aim Adenosquamous carcinoma (ASC), a type of non-small cell lung carcinoma (NSCLC), is a rare malignancy. ASC is a lung carcinoma known for its poor prognosis and contains two separate histopathological types. Due to its low prevalence, there are limited studies on this pathological type. This study aims to define the clinical, surgical, and pathological features of ASC, evaluate their effects on survival, and investigate the characteristics that vary according to the type of resection. Materials and Methods A total of 111 patients who underwent surgery for ASC at the Chest Surgery Clinic of the Ankara Atatürk Sanatoryum Health Application and Research Center, University of Health Sciences of the Republic of Türkiye between January 2009 and June 2019 and whose information was completely available were included in the study. Demographic data, preoperative radiological findings, respiratory function test (PFT) parameters, surgical parameters, postoperative pathology data, postoperative complications, number of days of hospitalization, overall survival (OS) and disease- free survival (DFS) were recorded retrospectively. The effects of the data on OS and DFS were examined. Patients were divided into three groups according to the type of resection: those who underwent sublobar resection, those who underwent lobectomy and those who underwent pneumonectomy. Patient data were compared statistically between the groups. In comparing the numerical parameters between the groups, independent sample t-test and Mann Whitney-U test were used for 2-group comparisons, while Kruskal Wallis-H test was used for 3-group comparisons. In case of significant Krukal Wallis-H test, Pairwise Corporation test was used. Kaplan Maier analysis, log-rank test and Cox regression analysis were used to determine the relationship between survival and disease-free survival time and the study parameters. xiv Results There were 102 male and 9 female patients. The mean age was 63.73 years. Tumors were seen in peripheral localization in 58.7% of the cases. Median number of days of hospitalization was 8.5 in patients who underwent thoracotomy and 7 in patients who underwent VATS (p=0.04). The mean hospitalization period of patients who developed postoperative complications was 13.6 days, while it was 8.2 days in patients who did not develop complications (p=0.001). The mean hospitalization period of patients with prolonged air leakage was 17 days, while the mean hospitalization period of patients with other complications was 9 days (p=0.001). Patients in N2a and N2b stages had lower 2-year and 5-year OS-DFS rates than patients in N0 and N1 stages (p=0.001). The lowest 2- and 5-year OS rates (28.6%, 14.3%) were seen in stage IIIB patients (p=0.002, p=0.020). It was determined that 5% of the patients had sublobar resection, 65% had lobectomy and 28.8% had pneumonectomy. The lowest two-year OS rate (52.2%) was seen in patients who had pneumonectomy (p=0.035). In the analysis performed according to the type of resection, sublobar resections were performed on older patients (69.5) while pneumonectomy was performed on younger patients (61.3) (p=0.012). The lowest mean FEV1 in the patients' pulmonary function tests was seen in patients with sublobar resections (1.77 liters, 61.67%), while the highest mean FEV1 was seen in patients who underwent pneumonectomy (2.27, 75.76%). It was found that sublobar resection was performed on peripheral tumors while pneumonectomy was performed more on central tumors (p=0.001). The highest mean tumor size (5.63 cm) was seen in patients who underwent pneumonectomy and the lowest (3.38 cm) in patients who underwent sublobar resection (p=0.006). It was determined that pneumonectomy was applied to patients with more advanced stages (p=0.010). Pleural invasion was not detected in most patients who underwent pneumonectomy (53%) (p=0.02). Conclusion Adenosquamous carcinoma is a NSCLC that is more common in the male population and is usually located peripherally. As in all NSCLC, advanced lymph node stage and pathological stage decrease the survival. There is a high incidence of lymph xv node metastasis and pleural invasion in ASC. Lobectomy should be planned for suitable patients instead of pneumonectomy and sublobar resections, which have low survival rates. Therefore, attention should be paid to preoperative invasive mediastinal staging and screening programs. Patients who undergo minimally invasive surgery and do not develop postoperative complications have shorter hospital stays.