Gaita kalprotektin düzeyinin gastroenteritlerin tanısında kullanımı
The use of gaita calprotectin level in the diagnosis of gastroenterites
  1. Tez No: 693278
  2. Yazar: İBRAHİM HAYRİ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kalprotektin bir kalsiyum bağlayıcı sitoplazmik nötrofil proteinidir ve nötrofilin immünomodülasyonunu ve antibakteriyel etkilerini uyarır. Dışkıda kalprotektin düzeylerinin varlığı inflamasyonun iyi bir göstergesidir. Bakteriyel enterit ve inflamatuar barsak hastalığı gibi bir dizi enflamatuar durumda yükselir. Viral gastroenteritlerde inflamasyon olmadığı klasik anlamda kabul edilmekle birlikte, bu çalışma hassas bir parametreyle viral gastroenteritlerde inflamasyon bulgusunun araştırılması amacıyla yapılmıştır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına Haziran-Kasım 2020 Tarihleri arasında Adenovirus, Rotavirus ve Norovirus tanısı amacıyla gönderilen gaita örnekleri çalışmaya dahil edilmiştir. Dışkı örneklerinde viral etkenleri saptanmasında immünokromatografik yöntem prensibi ile çalışan kaset testler üretici firma önerileri doğrultusunda çalışılmıştır. Rotavirus, Adenovirus testleri (Biomedica Diagnostic, Spain) ve Norovirus testi (Biopharm, Germany) immünokromatografik olarak çalışılmıştır. Güç analizi yapılarak çalışmaya dahil edilmesi gereken minumum örneklem sayısı 73 olarak bulunmuştur. Çalışmaya 73 örnek viral parametrelerinde pozitiflik saptanan (test grubu), 73 örnek de viral parametreleri negatif saptanan örnekler (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Örneklerin tümünde kalprotektin düzeyi, test kasetlerindeki reaksiyonun bir okuyucuda okutulması ile kantitatif sonuç alınan immünokromotagrafik Call Fast (Eurospital, Italy) kiti ile çalışılmıştır. Test sonucu
Özet (Çeviri)
Calprotectin is a calcium binding cytoplasmic neutrophil protein and stimulates the immunomodulation and antibacterial effects of the neutrophil. The presence of calprotectin levels in stool is a good indicator of inflammation. It is elevated in a number of inflammatory conditions such as bacterial enteritis and inflammatory bowel disease. Although it is accepted in the classical sense that there is no inflammation in viral gastroenteritis, this study was conducted with the aim of questioning the evidence of inflammation in viral gastroenteritis with a sensitive parameter. Samples sent to Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Microbiology Laboratory between June-November 2020 for the purpose of diagnosing Adenovirus, Rotavirus and Norovirus were included in the study. Cassette tests, which work with the principle of immunochromocographic method in detecting viral agents in stool samples, were studied in accordance with the manufacturer's recommendations. Rotavirus and Adenovirus tests (Biomedica Diagnostic, Spain) were studied on a single cassette and the RIDA QUICK Norovirus test (Biopharm, Germany) on a separate cassette. With a prevalence of 5%, the minimum number of samples that should be included in the study was 73. 73 samples with positive viral parameters (test group) and 73 samples with negative viral parameters were included in the study. The calprotectin level in all samples was studied with the immunochromotagraphic Call Fast (Eurospital, Italy) kit, where quantitative results were obtained by reading the reaction in the test cassettes on a reader. Test result