Evlenme defterlerine göre Çankırı'da Medeni Kanun'un uygulanması (1926-1950)
According to marriage books the application of civil code in Çankırı (1926-1950)
  1. Tez No: 693302
  2. Yazar: İLKNUR KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Medeniyetlerin temeli, gelişmesi ve gücü aile hayatına bağlıdır. Aile toplumun temel yapıtaşı olarak görülmektedir ve her toplumda önemini koruyarak yüzyıllar boyunca saygınlığını artırarak devam eden bir müessesedir. Evlilik akdi her toplumda belli kural ve kaideler çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve zaman içerisinde bu durum gelişme göstermiştir. Yapılan araştırmada İslamiyet öncesi dönemden başlanılarak 1917 Hukuk-ı Aile Kararnamesi ve daha sonra 1926 Türk Medeni Kanun'unun kabulüne kadar geçen süreçteki evlilik hukuku üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet Döneminin aile hukukunda atılan önemli bir adımı olan Medeni Kanun'unun Çankırı'da işleyişi ve uygulanması bağlamında üzerinde durulmaya değer bulunmuştur. Çankırı'ya ait evlenme defterlerine göre Medeni Kanun'un bu bölgede sosyal, kültürel, dini ve hukuki hayata etkileri incelenmiştir. Çankırı'daki resmi nikâh uygulamaları evlenme defterlerine göre incelenerek yıllara, yaşlara ve nüfus oranına göre tespit edilmiştir. Medeni Kanun öncesi ve sonrasında uygulanan nikâhlar bu çerçevede değerlendirilmiştir. Akabinde Çankırı'ya ait düğün fotoğrafları temin edilerek burada Çankırı yaşamındaki farklılık ve değişim süreci ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The foundation, development and strength of civilizations are tied to family life. The family is seen as the basic building block of society and it is an institution that maintains its importance in every society and continues to increase its prestige for centuries. Marriage contract has been made within the framework of certain rules and principles in every society and this situation has developed over time. In the research, the marriage law in the process starting from the pre-Islamic period until the adoption of the 1917 Law of Family Decree and then the 1926 Turkish Civil Code was emphasized. The Civil Code, which is an important step taken in the family law of the Republican Period, was found to be worthy of attention in the context of its functioning and implementation in Çankırı. According to the marriage registers of Çankırı, the effects of the Civil Code on social, cultural, religious and legal life in this region were examined. The official marriage practices in Çankırı were examined according to the marriage books and determined according to the years, ages and population ratio. The marriages performed before and after the Civil Code were evaluated within this framework. Afterwards, wedding photos of Çankırı were provided and the difference and the process of change in Çankırı life were revealed here.