Makedonya'daki müslümanlarda doğum, evlenme ve ölüm ile ilgili inanışlar ve uygulamalar
Beliefs and rituals of birth, marriage and death in Macedonian muslims
- Tez No: 207881
 - Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN YİTİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsan hayatındaki dogum, ölüm ve evlenme gibi özel anların, bazen sevinci, bazen de hüznü diger insanlarla paylasmayı amaçlayan toplumsal niteligi ön planda olan tören ve dini uygulamalara yol açtıkları görülür. Bu çalısma, Makedonya'da yasayan Müslümanların dogum, evlenme ve ölüm ile ilgili inanıslarını ve uygulamalarını tanımlamayı ve degerlendirmeyi hedeflemistir. Bu çalısmada mevcut literatür dikkate alınarak belirlenen bölgelerde dogum, evlenme ve ölüm ile ilgili merasimlere, uygulamalara bizzat istirak edilmis, gözlemler yapılmıstır. Ayrıca konumuzla baglantılı degisik inanısları tespit amacıyla da mülakat yöntemi kullanılmıstır. Bu baglamda, dogumla ilgili olarak: Hamilelik dönemi, dogum anı, bebegin cinsiyetinin tayini, istenmeyen gebeliklerde uygulanan yöntemler, evlilikle ilgili olarak: hediyelesmeler, nasip arama, büyü ve tılsıma dair uygulamalar ve son olarak ölümle ilgili olarak da: Ölüm öncesi, ölüm anı, teçhiz- defin, ıskat-devir ve yas uygulamaları incelenmis, özellikle bunların dinsel ve geleneksel yönlerine isaret edilmeye çalısılmıstır. Makedonya Müslümanların genelde, dini degerlerine ve zengin kültürel miraslarına sadık kaldıklarını söylemek mümkündür. Ayrıca aynı cografyadaki diger etnik ve dinsel topluluklardan oldukça etkilenmis oldukları da bir gerçektir. Bu çerçevede, onların bazı uygulamalarının tarihi süreçte kurumsallastıkları, bazılarının ise unutulmaya yüz tuttugu, veya yeni sartlara göre mahiyet degistirdigi söylenebilir. Aynı sekilde bazı inançlar güçlenirken veya sıradan dünyevi bir uygulama halinden dini bir uygulama sekline bürünürken, digerlerinin toplum ve insan saglıgı için tehlike arz eder ve ekonomik olarak da büyük masraflar gerektiren ve herkesin kolayca yerine getiremedigi karmasık törenler sekline dönüstükleri söylenebilir. Bu arastırmamızda, bütün bu inanıs ve uygulamaları, mukayeseli olarak ele almaya ve örneklerle sunmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
It is a fact that some exceptional times such as birth, marriage and death give rise to ceremonies and rituals aimed at sharing mutually the sense of bliss or grief. This study focuses on describing and evaluating the beliefs and practices of Muslims in Macedonia concerning birth, marriage and death. As a method of study, in addition to the relevant literature, we actually participated in ceremonies and rituals in given districts end engaged in observation and survey in order to establish different beliefs and practices conected with our study. In this context, we examined, with respect to birth, the period of pregnancy, the moment of birth, determinaty of sexuality, methods of preventing undesired pregnancy, giving gifts related with marriage, looking for chance of marriage for a girl, practices for magic and talisman, at the end we handed believes related with death and moment of death, equipping and interment of the death, Iskat-devir (alms given as compensation for the religious duties wich the deceased failed to perform during his lifetime) and mourning, especially we tried to show religious and traditional aspects of these practices. It is possible to say that Muslims in Macedonia, in general, are remaining loyal to their religious values and rich/wide cultural legacy/heritage. Meanwhile, it is attractive that they are ratherly/deeply affected by the other ethnic and religious communities living at the same area. In this context, while their some practices are institutionalized in the historical process, the others are nearly forgotten or changed its nature in respect of the new conditions. Though some beliefs are being stronger or transformed from ordinary worldly ones into religious practices, the others can be observed as dangerous for the health of people or society. They became complicated ceremony needs much more expences, so, everyone can not arrange these ceremonies easily. In this study, we tried to examine all these beliefs and practices comparatively and present them with examples.