Kadın ve erkeklerin televizyonda yayınlanan evlilik programlarına ilişkin tutumları üzerine bir araştırma (Tokat İli Örneği)
A Research on the attitudes of men and women regarding marriage programmes broadcast on television (Tokat Province Sample)
  1. Tez No: 378253
  2. Yazar: SERDAL UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Family Planning, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde gittikçe artan reyting değerlerine sahip olan“evlendirme programları”genç, yaşlı demeksizin tüm insanların“evlenme”süreçlerine yardımcı olduğu varsayılmakta fakat aile değerlerini zedelediği, evliliğin şova dönüştürüldüğü, katılanların özel hayatını ortaya döktüğü nedeniyle ciddi eleştirilere neden olmaktadır.“Kadın ve erkeklerin televizyonda yayınlanan evlilik programlarına ilişkin tutumları”üzerine yapılan bu araştırma Tokat İlinde yaşayan kadın ve erkeklerin televizyonda yayınlanan evlilik programlarına ilişkin tutumlarını ortaya çıkarmak amacıyla toplam 500 kişi üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde araştırmaya katılanların sosyo demografik özellikleri ikinci bölümde araştırmaya katılanların en uygun evlililik türleri ile ilgili sorular yer almıştır. Üçüncü bölümde araştırmacı tarafından geliştirililmiş olan evlilik programlarına ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 17.0 (Statistical package for social sciences) programından yararlanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki fark t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü (one way) anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde scheffe testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre kadın ve erkekler cinsiyetlerine göre eşit dağılım göstermekte (%50); %19.4'ü ilköğretim, %35.8'i ortaöğretim (lise), %22.6'sı yüksekokul, %22.2'si fakülte (lisans) ve üstü mezun olup; %72.2'si evli, %26'sı bekar ve %1.8'i eşinden boşanmıştır. Araştırmaya katılan kadın ve erkekler çoğunlukla en uygun evlilik türünün tanışıp görüşerek yapılan evliliklerin olduğunu, televizyonlarda yayınlanan evlilik programlarını eğlence amaçlı olarak izlediklerini ve bu programların izleyiciler üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini düşündüklerini belirtmişlerdir. Yine araştırmaya katılan, evlilik programlarına katılma sebebini kadınların çoğu evlenmek için cevabını verirken erkeklerin çoğu ise şöhret olmak için diye cevaplandırmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin evlilik programlarına ilişkin tutum puanları ortalamalarının cinsiyet değişkenine göre yapılan t-testi sonucunda grup ortalamaları arasındaki fark istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
That have higher and higher ratings day by day are supposed to be useful during the marriage processes of people regardless of their ages but they are also exposed to severe critisms for giving damage to the values of family interpretation, making marriage seem as frivolous by making ridicilous shows during the programmes and lastly for degrading their private lives during the programmes. This research on the attitudes of men and women, living in Tokat, regarding the marriage programmes being broadcast on TVs has been applied on totally 500 people in order to release attitudes of men and women regarding the marriage programmes being broadcast on TVs. The Survey method has been used for the research. The socio-demographical features of people who attended the survey have taken part in the first section of the survey and the questions of people about the most appropriate type of marriage were included in the second section of the survey. And on the third section, there is The scale of the attitudes of men and women regarding the marriage programmes being broadcast that is formed by the researcher. SPSS for window 17.0 programme was used for the evaluation of the datas got by the survey. The T- test was used for the comparison of the quantitive data consisting of two groups. And the anova (one-way) test was used for the comparison of parameters in groups for the data consisting of over two groups. The findings are at aproximately 94 % reliability and 5 % signifance level. According to the findings, women and men are at equal range concerning the sexes. (% 50); 19.4 primary , % 35.8 secondary, % 22.6 college, % 22.2 faculty (also bachelors etc.), %72.2 married , % 26 single, % 1.8 divorced. Men and women state that marriages which are done when they know each other well are the most appropriate type of marriage and that they watch those programmes for amusement and that they may have negative effects on people who watch them. According to the research, when they are asked why they attend such programmes, women give the answer that they just want to get married. However, when men are asked such a question, they give the answer that they want it to be famous.