COVİD-19 döneminde ebeveyn anksiyetelerinin okul dönemi çocuklarının psikolojik iyi oluşuna etkisi
The effect of parental anxiety on the psychologicalwellness of school-age children in the COVİD-19 period
  1. Tez No: 693336
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisi demografik koşulları farklı pek çok insanı ekonomik, sosyal ve mental sağlık olarak etkilemiştir. Salgın döneminde alınan tedbirlerle beraber, okul dönemi çocukları eğitim ve sosyal hayatlarından geri kalmış, bu çocukların ebeveynleri ise sürecin yarattığı yeni koşullardan kaynaklı ekonomik ve psikolojik problemler ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. Bu kapsamda; pandemi dönemi içerisinde ebeveyn ve çocukların değişen sosyal ve ekonomik ortam içerisindeki psikolojik dinamiklerini değerlendirilmiş ve okul çocuklarının iyi oluş düzeyleri ile ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki belirlenmek istenmiştir. Yöntem: Araştırmaya 251 ebeveyn ve bu ebeveynlerin 9-16 yaş arasında değişen çocukları dahil edilmiştir. Ebeveynlerin kaygı düzeyleri Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri (STAI), çocukların psikolojik iyi oluş düzeyleri ise Stirling Çocuklar İçin Psikolojik ve Duygusal İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Demografik veriler arasındaki ilişki Ki-Kare, bağımsız değişkenler ile test sonuçları arasındaki ilişkiler ise bağımsız örneklem t testi ve varyans analizi (ANOVA) ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada, 9-16 yaş okul çocukları ile bu çocukların ebeveynlerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki ile karşılaşılmamıştır (p=0,001). Ancak, bakım veren ebeveynin çocuk ile ilişkisinin (örn; anne, baba, ikinci derece akraba) durumluk (p=0,004) ve sürekli (p=0,022) kaygı düzeylerini etkilediği görülmüştür. Aynı durumun ebeveyn gelir düzeyi ile ilişki olduğu ve düşük gelirli ebeveynlerin yüksek gelirlilere göre daha yüksek kaygı riski taşıdıkları görülmüştür. Çocukların psikolojik iyi oluşları değerlendirildiğinde ise; iyi oluş düzeyleri ile çocukların okudukları sınıflar arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p=0,001). Sonuç: Pandemi kaynaklı gelir ve iş kaybı ebeveynlerin kaygı düzeyine beklendiği gibi etki etmediği görülmüştür. Çocukların ise bilgisayarda geçirdikleri süre ile pandeminin olumsuz etkilerini kısmi olarak telafi ettikleri de bu çalışma bulgularına göre söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: The COVID-19 pandemic has affected many people with different demographic conditions, economically, socially and mentally. Along with the measures taken during the epidemic, school-age children pushed outfrom their education and social life, and the parents had to face economic and psychological problems arising from the new conditions created by the process. During the pandemic period, the psychological dynamics of parents and children in the changing social and economic environment were evaluated and the relationship between school children's well-being levels and parents' state and trait anxiety levels was wanted to be determined. Method: 251 parents and their children aged 9-16 years were included in the study. Parental anxiety levels were used by the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and children's psychological well-being levels were used by the Stirling Psychological and Emotional Well-Being Scale for Children. The relationship between demographic data was compared with Chi-Square, and the relationships between independent variables and test results were compared with independent samples t-test and analysis of variance (ANOVA). Results: In the study, no significant relationship was found between the state and trait anxiety levels of school children aged 9-16 and their parents (p=0.001). However, it was observed that the relationship between the caregiver and the child (eg, mother, father, second-degree relative) affected state (p=0.004) and trait (p=0.022) anxiety levels. It was observed that the same situation was associated with parental income level and low-income parents had a higher risk of anxiety than high-income parents. When the psychological well-being of children is evaluated; There was a significant relationship between well-being levels and the classes the children studied (p=0.001). Conclusion: It was observed that the income and job loss caused by the pandemic did not affect the anxiety level of parents as expected. According to the findings of this study, it can be said that children partially compensate for the negative effects of the pandemic with the time they spend on the computer.