Silikon tüp ve maskeli silikon tüp egzersizlerinde farklı uygulama sürelerinin çeşitli zaman noktalarında ölçülen akustik ve elektroglottografik parametrelere etkisi
The effect of different application time of silicone tube and silicone tube with mask exercises on acoustic and electroglottographic parameters measured at various time points
  1. Tez No: 693335
  2. Yazar: SERENAY TULUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, farklı sürelerde uygulanan yarı tıkayıcı ses yolu egzersizlerinin (SOVTE), elektroglottografik ve akustik parametreleri kullanarak egzersizlere ait anlık ve 15 dakika içindeki etki korunumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu 30 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan prosedürler (P); P1: 5 dk boyunca tüple suya fonasyon, P2: 10 dk boyunca tüple suya fonasyon, P3: 5 dk boyunca tüp+ventilasyon maskesiyle suya fonasyon, P4: 10 dk boyunca tüp+ventilasyon maskesiyle suya fonasyon, P5: 5 dk boyunca ventilasyon maskesiyle fonasyondur. Her prosedür arasında 15 dk boyunca hidrasyon eşliğinde mutlak olmayan ses istirahati verilmiştir. Akustik ve elektroglottografik ölçümler, egzersizlerden önce, egzersiz sırasında, egzersizden 1 dk sonra, egzersizden 5 dk sonra, egzersizden 10 dk sonra ve egzersizden 15 dk sonrasında kaydedilerek analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler için tekrarlı ölçümler ANOVA testi, ilişkili örneklemler t testi ve iki yönlü grup içi ANOVA testleri kullanılmıştır. 5 dk boyunca tüp+ventilasyon maskesiyle suya fonasyon ve 10 dk boyunca tüp+ventilasyon maskesiyle suya fonasyon ses kalitesindeki anlık pozitif etkiler bakımından diğer prosedürlerden daha iyi performans gösterirken, etki korunumu açısından 10 dk boyunca tüple suya fonasyon, diğerlerine kıyasla daha iyi performans göstermiştir. Ek olarak tüm prosedürler arasında akustik ve elektroglottografik olarak ses kalitesine en az etki eden ve etki korunumunun en az düzeyde gözlendiği egzersiz türü ise 5 dk boyunca tüple suya fonasyon olarak gözlenmiştir. Ek olarak 5 dk boyunca tüple suya fonasyon haricindeki tüm prosedürler, nazalans skorlarda düşüşe neden olmuştur. Standart ve modifiye edilmiş yarı tıkayıcı ses yolu egzersizlerinin ses kalitesi ve vokal kıvrım salınımı üzerindeki pozitif etkileri gösteren objektif ve subjektif bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of semi-occlusive vocal tract exercises (SOVTE) applied at different times, using electroglottographic and acoustic parameters, instantaneously and within 15 minutes of the exercises. The study group consists of 30 female participants. The procedures used in the research (P); P1: phonation into tube water for 5 minutes, P2: phonation into tube water for 10 minutes, P3: Phonation to water with tube+ventilation mask for 5 minutes, P4: Phonation to water with tube+ventilation mask for 10 minutes, P5: Phonation with a ventilation mask for 5 minutes. Between each procedure, non-absolute voice rest with hydration was given for 15 minutes. Acoustic and electroglottographic measurements were recorded before the exercises, during the exercise, 1 minute after the exercise, 5 minutes after the exercise, 10 minutes after the exercise and 15 minutes after the exercise. Acoustic and electroglottographic measurements were recorded and analyzed; before the exercises, during the exercise, 1 minute after the exercise, 5 minutes after the exercise, 10 minutes after the exercise and 15 minutes after the exercise. For statistical analysis, repeated measures ANOVA test, paired samples t test and two-way within-group ANOVA tests were used. P3 and P4 outperformed the other procedures in terms of their immediate positive effects on voice quality, while P2 outperformed the others in terms of maintenance of the effect. In addition, among all the procedures, the exercise type that had the least impact on the voice quality acoustically and electroglottographically and in which the effect preservation was observed at the lowest level was observed as P1. In addition, all procedures except P1 resulted in a decrease in nasalance scores. Objective and subjective findings were obtained showing the positive effects of standard and different variations of semi-occlusive vocal tract exercises on voice quality and vocal fold oscillation.