Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlüklerinin mutluluk düzeyleri üzerine etkisi
The effect on levels of happiness of the faculty of sports science students' intolerance to uncertainty
  1. Tez No: 693345
  2. Yazar: AYŞENUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu tezde Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören 131 kadın ve 209 erkek olmak üzere toplam 340 öğrenci grubu üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak ilk katılımcıların sosyo-demografik bilgilerine ulaşmak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri hakkında veri elde etmek için orijinal formu Freeston, Rheaume, Letarte, Dugas ve Ladouceur (1994) tarafından geliştirilen, Buhr ve Dugas (2002) tarafından İngilizceye uyarlanan Sarı ve Dağ (2009) tarafından ise Türkçeye uyarlanan Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca mutlulukları hakkında veri elde etmek için, Hills ve Argyle (2002) tarafından geliştirilen Akıncı-Çötok ve Doğan (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to understand relation between the level of intolerance of uncertainty and happiness levels of the student of faculty of sport science in this thesis. Method: The working group was chosen from Atatürk University Sports Science Faculty. This study was conducted on 340 students that 131 women and 209 men. Personal Information Form was used to reach socio-demographic information of part participants for collection data. The Intolerance of Uncertainty Scale was used for obtain data on to uncertainty intolerance levels that original form was developed by Freeston, Rheaume, Letarte, Dugas and Ladoceur (1994), it was translated to English by Buhr and Dugas (2002) and it was translated to Turkish by Sarı and Dag (2009). Also Oxford happiness scale was used for obtain data about their happiness level that was discovered Hills and Argyle (2002) and it was translated to Turkish by Akinci-Çotok and Dogan (2011). The analysis of data that was obtained with data collection tools has been made by using SPSS package programme in research.