İnsan kordon kanı kökenli trombosit lizatların nanoveziküler sistemlerde enkapsülasyonu ve yara iyileştirme potansiyelinin incelenmesi
Encapsulation of human cord blood-derived platelet lysate in nanovesicular systems and investigation of its wound healing potential
  1. Tez No: 693344
  2. Yazar: NAZİRE DUYGU ASKER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Nanoteknolojideki son gelişmelerle oldukça ilgi çekmeye başlamış olan nanoveziküler sistemlerden biri olan niozomlar, yara iyileşmesinin de içinde bulunduğu tıp uygulamaları başta olmak üzere, çok farklı dallarda kullanım alanı bulmaktadır. Diğer yandan, özellikle trombosit alfa granüllerindeki büyüme faktörlerinin, yara iyileşme sürecindeki etkinlikleri sayısız çalışmayla gösterilmiştir. Bu doktora çalışmasında, doğum sonrası atık olarak görülen kordon kanından elde edilen trombositler, lizat hâline getirilerek granül içeriklerini serbest bırakmaları sağlanmış ve bu trombosit lizatlar niozomlara %80 üzeri yüksek bir enkapsülasyon etkinliğiyle enkapsüle edilmiştir. Yapılan karakterizasyon çalışmalarında partikül boyut analizleri DLS ve AFM ile gerçekleştirilmiş ve boyutları yaklaşık 150 nm olarak bulunmuştur. İnsan Keratinosit Hücre Hattıyla yapılan yara kapanması çalışmasında, kontrol grubuyla NiPL arasında bariz bir fark görülmüş, diğer yandan beklendiği üzere serbest PL ve NiPL arasında dikkate değer bir fark izlenmemiştir. Ayrıca, hücresel alım çalışmaları NiPLlerin kolaylıkla hücre içine alınabildiğini ve sitoplazmada biriktiğini göstermiştir. ELİZA yöntemiyle gerçekleştirilen PDGF-AB bağımlı kısa dönem stabilite testinde ise NiPLlerin serbest PLlere göre kayda değer bir farkla daha stabil oldukları bulunmuştur. Bu sonuçlar göstermiştir ki; NiPLler üstün stabiliteleriyle yara iyileşmesinde kullanılmak üzere yüksek bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Niosomes, being one of the nano vesicular systems, are getting attention with the latest developments in nanotechnology and are being used in various fields including wound healing in medicine. On the other hand, the efficiency of the growth factors in platelet alpha granules on wound healing is shown in numerous studies. In this doctorate study, platelets obtained from cord blood, which is considerable as biological waste after birth, are converted to lysates with independent granule content and these platelet lysates are encapsulated to niosomes with more than 80% high encapsulation efficiency. With the characterization studies, particle size analyses are made with DLS and AFM, as a result, their sizes are recorded approximately as 150 nm. The wound healing study carried out with the Human Keratinocyte Cell Line resulted a significant difference between the control group and NiPLs, on the other hand, there is no significant difference between the PL and NiPLs is observed, as expected. Besides, cell uptake studies show that NiPLs can easily be taken into the cell and accumulated in cytoplasm. PDGF-AB dependent short term stability test carried out with the Human PDGF-AB ELISA. This experiment shows that NiPLs are significantly more stable than free PLs. These results show NiPLs has a great potential to be used in wound healing with their high stabilities.