Sığır dermatofitozisinde haşhaş yağının tedavi edici etkisinin patolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the therapeutic effect of poppy oil in bovine dermatophytosis by pathological methods
  1. Tez No: 693346
  2. Yazar: ŞABAN YÖNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada sığırlarda dermatofitozisin tedavisinde haşhaş yağı (Papaver somniferum) kullanımının etkinliği Pomad salisilik ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çalışmada her grupta 7 hayvan olacak şekilde toplamda 21 hayvan kullanıldı. Klinik olarak derilerinde mantar enfeksiyonu bulunan bir işletmedeki holstein ırkı sığırlardan deri kazıntısı alınarak mikolojik yoklama yapıldı. Sonrasında 14 gün süreyle bir gruba haşhaş yağı, diğer gruba ise pomad salisilik topikal olarak uygulandı. Kontrol grubu hayvanlara ise deri kazıntısı haricinde herhangi bir uygulama yapılmadı. Tüm gruplardaki hayvanların makroskobik bulguları kaydedildikten sonra lezyonlu bölgelerinden 7. ve 14. günlerde deri biyopsisi alınarak histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak incelendi. Dokulardaki yangısal değişiklikler günlere göre değerlendirilerek semikantitatif analizleri yapıldı. Lezyonlu bölgelerdeki etken varlığı, PAS ve Grocott Methenamine Silver yöntemleriyle gösterildi. Çalışma sonunda 7. günde her iki grupta subepidermal doku ve dermiste yangısal hücre infiltrasyonlarının arttığı, folliküler hiperplazinin daha da belirginleştiği ve kıl folliküllerindeki etkenlerin yoğunluğunun azaldığı gözlendi. 14. günde ise subepidermal ve dermal yangının şiddetinin azaldığı, çok katlı yassı epitel ve kıl folliküllerinin normal yapı ve strüktürüne yakın biçimde iyileştiği ve etkene ait yapıların ya çok az ya da hiç gözlenmediği tespit edildi. Anti-CK16 immunohistokimyasal boyamada her iki grupta da değişen derecelerde birbirine yakın immun-pozitif reaksiyonlar görüldü ve reaksiyonların 14. günde artarak devam ettiği belirlendi. Sonuç olarak haşhaş yağının trikofitosizli hayvanlarda pomad salisilik yerine kullanılabilecek kolay kullanım ve ekonomik anlamda uygun bir alternatif olabileceği düşüncesine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the use of poppy oil (Papaver somniferum) in the treatment of dermatophytosis in cattle was evaluated and compar with Pomade salicylic. A total of 21 animals were used in the study, with 7 animals in each group. Skin scrapings were taken from Holstein cattle in a farm with clinical fungal infection on their skin, and mycological examination was performed. Afterwards, poppy oil was applied topically to one group and salicylic pomade to the other group for 14 days. On the other hand, no application was made to the control group animals except for skin scraping. After recording the macroscopic findings of the animals in all groups, skin biopsy was taken from the lesioned areas on the 7th and 14th days, and histopathologically and immunohistochemically examined. Inflammatory changes in tissues were evaluated according to days and semi-quantitative analyzes were performed. The presence of the agent in the lesioned areas was demonstrated by PAS and Grocott Methenamine Silver methods. At the end of the study, on the 7th day, it was observed that inflammatory cell infiltrations in the subepidermal tissue and dermis increased in both groups, the follicular hyperplasia became more pronounced and the density of the agents in the hair follicles decreased. On the 14th day, it was determined that the severity of the subepidermal and dermal inflammation decreased, the stratified squamous epithelium and hair follicles healed close to the normal structure and structure, and the structures belonging to the agent were either less or not observed. At the anti-CK16 immunohistochemistry, that immune-positive reactions were observed at varying degrees in both groups and the reactions continued to increase on the 14th day. As a result, it was concluded that poppy oil can be viable alternative to Pomade salicylic because of its easy-to-use and economic advantages in animals with trichophytosis.