الحب الإلهي في الأحاديث القدسية / el-Hubbu'l-İlâhî fi'l-ehâdîsi'l-kudsî
Kutsî hadislerde ilâhî sevgi / Divine love in the qudsi hadiths
  1. Tez No: 693363
  2. Yazar: MUHAMMED AHMED LATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Kutsî Hadislerde İlâhî Sevgi”adlı tezin tercih edilme nedeni, kutsî hadislere olan özel ilgidir. Bu hadislere ilgiye saik olan konu ise Allah'ın bu hadislerde kullarına olan sevgisini açıkça beyan etmesidir. Çalışmada özellikle âlimlerce sahih hükmü verilmiş olan hadisler seçilmiştir. Bu konuda muteber kabul edilen hadis şerhleri ve ilâhî sevgiyi konu alan eserler temel referans olarak alınmıştır. Bu araştırmada öncelikle“Kutsî Hadis”kavramı açıklanmış, kutsî hadislerin başlıca özelliklerine yer verilmiş ve Kur'ân'la ve diğer nebevî hadislerle olan farklılıkları ifade edilmiştir. Akabinde“İlâhi Sevgi”kavramı ve ibadet-sevgi ilişkisinde, sevginin seven kişide meydana getirdiği durum izah edilmiştir. Bunlara ek olarak, ilahî sevginin beşerî sevgiden farkı ve özellikle çağımızda insanlığın sevgiye olan ihtiyacı vurgulanmıştır. Araştırmada öncelikle Allah'ın kullarına hitap ettiği hadislerden başlanmış, kutsî hadislerde zikredilen bu hitapların maksatları açıklanmıştır. Nitekim Allah, bu seslenişleri esnasında kullarını kendisini sevmeye çağırmış ve onları kendisiyle mülâki olma konusunda şevke getirmiştir. Ayrıca bu hadislerde insanlar, cehennem azabından sakındırılmış, buna mukabil onlara cennet vaad edilerek, kalpleri cennete kavuşma arzusuyla harekete geçirilmiştir. İkinci bölümde Allah'a ulaşmanın kurallarını ihtiva eden kutsî hadisler ele alınmıştır. Mümini Allah sevgisinin nimetlerine ulaştıran en önemli yol ve yöntemin bu hadisler olduğunu; zira bu hadislerin Yüce Yaratıcı'nın katından geldiğini ve O'nun da yarattıklarını en iyi bildiği vurgulanmıştır. Burada, beşerin ve âriflerin çizdikleri bütün yolların yürünmeye en layık olanının kutsî hadislerin gösterdiği yol olduğuna işaret edilmiş, daha sonra da“Allah bize niçin kendisini sevmenin ve tanımanın yollarını göstermiştir?”sorusu cevaplandırılmaya çalışılmıştır. Diğer bir bölümde ise doğrudan doğruya ilâhî sevgiyi ele alan kutsî hadisler incelenmiş, bu hadislerde ifade edilen şefkat, lütûf ve sevgi kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada, sevginin, seven üzerinde tezahür eden sonuçlar beyan edilmiş, bunların da seven kişinin nail olduğu iç huzuru, dünyevî ve uhrevî anlamda sevenin kalbini kuşatan mutluluk olduğuna işaret edilmiştir. Ayrıca imtihanın insanoğlu için azap olmadığına ve kulun Allah .tarafından sevildiğinin bir alameti olduğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis is (the Divine Love in the Qudsi Hadiths) and I have chosen this topic because of my love for the Qudsi Hadiths because they contain clear love of the Almighty God for His servants. I have dealt with the Qudsi Hadiths that have been judged to be authentic, relying on the approved books in explaining the hadiths and books which dealt with the subject of the divine love. In this research, I have clarified the concept of the Qudsi Hadiths, explaining the features of the Qudsi Hadiths and the difference between them and the Holy Quran and the rest of the prophetic hadiths. I have also explained the concept of the divine love and the relationship of worship with love and the strength and energy that this love can generate in the lover's heart in addition to the distinction between the divine love and human love and stating the human need for love, especially in our time. I have started with the hadiths beginning with the callings of Allah to his servants explaining the purposes of the divine calls in the Qudsi Hadiths. Through it, He has called them to His love and thrilled them to meet Him. In addition to warning them from hell and its torment and promising them paradise and filling their hearts with it. Then I have dealt with the Qudsi hadiths that include the methods of reaching Allah and His love. These methods are the surest of what leads the servant to the bliss of the love of the Almighty God because they come from the Almighty Creator and they are better than any other method drawn by humans including those who claim to have knowledge. Then it has been necessary to answer the following question: Why has God shown us the path of his love and the ways to know Him? After that, I have discussed the Qudsi Hadiths that have directly dealt with the divine love and explained the sympathy, kindness and friendliness contained in it. I have also showed the results and effects of this love on the lover, such as the reassurance that the soul of the lover receives and the overwhelming happiness that reaches his heart and his life in general in this world and the hereafter, and calamity becomes joy, not torture because it is a sign of love from the Almighty God for this servant.